POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Będą dwie szkoły podstawowe w Środzie Śląskiej. Decyzja zapadła

Koncepcja budowy nowej szkoły fot.: Biuro projektowe Format

Szkoła ma powstać jeszcze w tej kadencji.

Do 6 marca firma Format ma ukończyć koncepcję budowy budynku oraz zagospodarowania terenu nowej placówki. Kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji technicznej. Urzędnicy szacują, że zostanie ona wykonana w około 10-12 miesięcy. Następnie, w pierwszej połowie 2021 roku, zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić po około dwóch latach od momentu podpisania umowy z wykonawcą. - Wrzesień 2023 roku jest terminem realnym – poinformował 26 lutego w trakcie sesji rady miejskiej przedstawiciel biura projektowego.

- Będzie to osiemastooddziałowa szkoła dla około 450 uczniów zlokalizowana na Winnej Górze, w sąsiedztwie parku wodnego. Przyjmujemy pewne założenia, że Środa Śląska, która będzie centrum oświatowym, będzie miała dwie szkoły podstawowe - mówił w trakcie lutowej sesji rady miejskiej Krzysztof Peryga, dyrektor zespołu obsługi placówek oświatowych.

Zebraliśmy kilka podstawowych informacji na temat nowej inwestycji. Całkowita powierzchnia budynku i terenu przyległego ma wynieść 5,5 tys. mkw. Założenia projektowe przewidują oddzielne bloki dydaktyczne dla klas I-III oraz IV-VIII. Wspólna będzie stołówka, biblioteka oraz foyer. Klasy będą liczyć po 56,6 m2, większe będą pracownie specjalistyczne (techniczna, chemiczna i fizyczna). W sumie zaplanowanych jest 25 sal dydaktycznych. Dla dzieci klas młodszych przewidziano dwie świetlice, dla starszych jedną. W projekcie uwzględniono też pokoje nauczycielskie, pomieszczenia administracyjne, gabinet pielęgniarki, dentystyczny i logopedy, sale do indywidualnej nauki, stołówkę, bibliotekę, kuchnię z wyposażeniem, która pozwoli na przygotowywanie posiłków oraz – co ciekawe - miejsca wypoczynku i kontaktu dla uczniów. Będą one podzielone na strefy według propozycji amerykańskiego badacza, Davida D. Thornburga: wodopoju (miejsce spotkań), jaskini (miejsce wyciszenia, np. patio przy bibliotece), ogniska (miejsce wspólnej pracy, integracji uczniów), piaskownicy (sala pracy twórczej) i szczytu góry (sceny, foyer).

W projekcie ujęto też salę sportową o wymiarach 20 na 30 m z szatniami dla dwóch klas mających jednocześnie zajęcia. Na temat tego elementu, w trakcie obrad, wypowiedział się pytany o opinię nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej nr 3 – Janusz Strożek. - Optymalnie dla szkoły lepsza byłaby większa sala – mówił. Podkreślił również, że mogłaby być wówczas wykorzystywana w trakcie większych zgrupowań, jako dopełnienie oferty centrum sportu. Projektanci oszacowali na szybko, że powiększenie sali i dostosowanie jej choćby do gry w piłkę ręczną, wymagałoby dodatkowych nakładów finansowych w kwocie około 1,7 mln złotych.

W sąsiedztwie budynków ujęto niewielkie boisko z poliuretanową nawierzchnią oraz plac zabaw. Nie przewidziano natomiast budowy łącznika z basenem. Rozwiązanie to jest jednak możliwe do zastosowania w przyszłości, gdy nastąpi rozbudowa szkoły.

- Szkoła, która została tu przedstawiona państwu, jest wynikiem wielu rozmów z panem burmistrzem, z przedstawicielami komisji pod kierunkiem pana Perygi, z nauczycielami i rodzicami. W naszym przekonaniu jest to dobra szkoła, do której ja, moje dzieci i wnukowie chciałbym, żeby mogli chodzić – przekonywał przedstawiciel biura projektowego.

Ile to będzie kosztować i co z dofinansowaniem?

W trakcie obrad radnym przedstawiono kosztorys budowy obiektu na Winnej Górze. Łączny koszt powstania zabudowań oszacowano na kwotę rzędu 17,5 mln złotych, z czego 3 mln pochłonie budowa sali gimnastycznej, 900 tys. zaplecza kuchennego, 4,8 mln bloku dla klas starszych i 4,567 mln dla młodszych. Części wspólne wyceniono na 4,167 mln złotych. Do tego dojdą koszty związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku, jego uzbrojenie oraz budowa drogi dojazdowej, co przekłada się na dodatkowe 4,43 mln. Łącznie: niemalże 22 mln złotych.

Jeden z mieszkańców odniósł się do tych wyliczeń uznając je za niedoszacowane. - Gdyby inwestycja była realizowana natychmiastowo, co jak wiemy jest nierealne, już by była droższa o 4-5 milionów. Nie jest to pocieszające, jeśli chodzi o budżet gminy. Tego typu inwestycje są bardzo kosztochłonne – mówił. Stwierdził również, że każde dodatkowe pół roku w opóźnieniu ogłoszenia przetargu, to dodatkowy milion. - Będę się cieszył, jeśli gmina w prezentowanym kosztorysie się zmieści. To byłby sukces – dodał.

- Powiedział pan, że to może kosztować 4-5 milionów więcej. Osobiście się z tym liczę. (…) Nie podzielam jednak opinii, że to tak galopuje. (…) Górka inwestycyjna jest za nami – poinformował burmistrz Adam Ruciński, który podjął także temat finansowania realizacji zadania z budżetu gminy, przy założeniu, że ostateczny koszt wyniesie około 27 mln złotych. - Jedną z możliwości jest etapowanie inwestycji – mówił i dodał, że przy budowie brane są pod uwagę trzy lata budżetowe. - Czy stać nas na to, aby rozłożyć ten koszt na około 9 mln złotych rocznie? Odpowiedź jest pozytywna – zapewniał. Wspomniał również o możliwym do pozyskania zewnętrznym wsparciu finansowym na budowę sali sportowej (około 30 proc.) czy funduszach przeznaczonych na montaż paneli fotowoltaicznych. - Jednak osobiście nie jestem optymistą, jeżeli chodzi o dofinansowanie na budowę szkoły z pieniędzy zewnętrznych – dodał.

"Zrobimy wszystko, abyśmy byli porównywalni"

W trakcie obrad nikt nie miał wątpliwości co będzie największą, poza samym procesem budowy, bolączką.

- Największym problemem będzie rejonizacja, czyli podział miasta i miejscowości na te dwie szkoły. (...) Nie chcemy rozbijać klas i przenosić z nich dzieci do innych klas. Jeśli będzie przeniesienie, to będzie przeniesienie całego oddziału – zapewniał Krzysztof Peryga. - Powiem banał: nie mury świadczą o szkole. Świadczą nauczyciele, świadczą różne rzeczy, które są uzupełniane przez odpowiednią bazę. Zrobimy wszystko, aby ta rejonizacja była jak najbardziej optymalna, żeby liczba dzieci w tych szkołach była proporcjonalna do wielkości obiektu. (…) Wybudujmy nową szkołę, która zabezpieczy północną część Środy Śląskiej i w takich.

O tym, że dwie mniejsze placówki to najlepsze rozwiązanie, przekonywała między innymi dyrektor szkoły podstawowej nr 3 – Emilia Latos.

- Alternatywą dla tej pięknej szkoły będzie szkoła z tradycjami, która cieszy się w środowisku dobrą marką, z doświadczoną kadrą i szkoła, która rozkwita. Kiedy nie będzie już przeładowana, nie będzie drugozmianowości, mamy piękne sale komputerowe, tablice interaktywne. Nie mamy sali chemicznej i fizycznej, więc one też będą dla nas nowe. Mamy piękne place zabaw, boisko, świetlica nie będzie przeładowana. Nie widzę więc powodów do paniki. (…) Zrobimy wszystko, abyśmy byli porównywalni. Szkoła będzie dofinansowana, remontowana. Proszę nie stwarzać wrażenia, że mamy piękną szkołę marzeń kontra baraki. Szkoła to przede wszystkim dzieci i ludzie – mówiła dyrektor. - Mamy trzy lata, aby przekonywać do tego, że nasza będzie porównywalna - dodała. Wcześniej też o planowanych w „trójce” inwestycjach mówił Krzysztof Peryga, który zapewniał, że urząd chce między innymi skorzystać z projektów, które są realizowane przez ministerstwo. - To choćby trzyletni program, który pozwoli nam na modernizację stołówki. Mówiono także o zaplanowanym montażu windy.

Ostatnim elementem tego punktu obrad było głosowanie radnych, którzy tym samym wyrazili większością głosów (2 osoby się wstrzymały) akcpetację dla prezentowanego przez burmistrza wariantu funkcjonowania w Środzie Śląskiej dwóch szkół podstawowych w przedstawionym w trakcie sesji zakresie.

Co z wyłączonymi z użytku budynkami?

Jak poinformował Krzysztof Peryga: zarówno budynek po dawnym gimnazjum, jak i ten przy ulicy Wrocławskiej, zostaną wyłączone z użytkowania. Czy gmina ma pomysł na zagospodarowanie tych nieruchomości?

- Od dawna mówiło się, że w budynku przy Kościuszki powstaną mieszkania komunalne. Skłaniam się ku temu pomysłowi. Natomiast, co nie jest przesądzone, obiekt przy Wrocławskiej najchętniej bym sprzedał prywatnemu inwestorowi, który go zaadoptuje, choćby na mieszkania – komentuje w rozmowie z nami Adam Ruciński. - Mamy jeszcze czas, aby ten temat gruntownie przemyśleć – dodaje.

akme

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Będą dwie szkoły podstawowe w Środzie Śląskiej. Decyzja zapadła

  2020-02-28 07:20:09

  gość: ~Edek

  Masakra!

 • 2020-02-28 08:37:52

  gość: ~Car

  Oglądając sesję Rady Miejskiej można zauważyć, że mamy dwie grupy radnych: cichociemnych burmistrza(jeszcze nigdy nie zabrali głosu wyj.W.Borkowska) oraz burzycieli porządku A.R, którzy myślą inaczej. Ale nie martwcie się burzyciele, Pan Burmistrz cyt. "nie jest mściwy, to nie leży w jego naturze" buahahaha.

 • 2020-02-28 12:20:25

  gość: ~Jaworzanka

  @~Car
  Dokładnie, Pan młody radny jak i reszta myślą tu i teraz ....
  Zadłużycie Środę Śl. .....
  Posłuchajcie Pana, na sesji Bonifacego ....nerwowo, ale co racja to racja.....

 • 2020-02-29 01:13:36

  gość: ~Ku przestrodze

  @~Car
  Dokładnie, Pan młody radny jak i reszta myślą tu i teraz ....
  Zadłużycie Środę Śl. .....
  Posłuchajcie Pana, na sesji Bonifacego ....nerwowo, ale co racja to racja.....

 • 2020-02-29 13:41:19

  gość: ~Kim Dzong Un

  @~Car
  "nie jest mściwy, to nie leży w jego naturze" buahahaha.
  Gościa który nie ma skrzynki na listy w pierdlu zamknie;)

 • 2020-02-28 09:16:28

  gość: ~Rodzic

  Jak słyszę że sala sportowa ma mieć wymiary 20/30 to nóż mi się w kieszeni otwiera. Dlaczego w Polsce myśli się gdzie oszczędzić, a nie o tym żeby było dobrze zrobione. Przecież ta szkoła ma być na lata. Dodatkowe 1,7 mln, przy 22 mln to nie jest tak dużo żeby zrobić coś porządnie Panie burmistrzu. Proszę sobie wyobrazić 3 lub 4 klasy na tej sali, żadnych zawodów szkolnych (bo do tego muszą być warunki), żadnych wynajmów bo nikt na takiej sali nie będzie chciał trenować. Ta sala to będzie porażka tego projektu (i wizytówka, oczywiście zła. Proszę się nad tym zastanowić.

 • 2020-02-28 09:32:38

  gość: ~Środa Śl

  @~Rodzic
  Zgadzam się w 100%. Piękna szkoła i sala z lat PRL. Kto w ogóle to wymyślił??

 • 2020-02-28 09:52:31

  gość: ~sesja

  @~Środa Śl
  zamawiający koncepcję, jak kto

 • 2020-02-28 10:00:27

  gość: ~Dramat

  @~sesja
  Poprzez sport, aktywność ruchową mamy odciągać dzieci od komputerów. W takiej sali to tyko jakiś fobii się nabawią.

 • 2020-02-29 01:15:01

  gość: ~Realista

  @~Rodzic Po co taka sala duża skoro co drugie dziecko z w-f zwolnione bo coś tam.

 • 2020-02-28 11:27:49

  gość: ~Alek

  @~Rodzic Po co taka sala duża skoro co drugie dziecko z w-f zwolnione bo coś tam.

 • 2020-02-28 10:20:34

  gość: ~zła decyzja

  Burmistrz nie wie, co robi z tymi dwiema szkołami. Powinna być jedna podzielona na 2 obiekty = na Górnej młodsze dzieci i starsze na Winogronowej. Dlaczego dwie szkoły nie są wskazane, to burmistrz powinien poważnie porozmawiać ze specami od tematu, a nie nauczycielami. Kto, jak kto, ale nauczyciele powinni mieć wpływ na decyzję o budowie na końcu.

 • 2020-02-28 13:37:16

  gość: ~obserwator

  Budowa nowego obiektu szkolnego tak .Ale nowej sp 1-8 nie.A dla czego?
  -podział społeczeństwa w rejonizacji jak za komuny w sp1 i sp3.
  -dodatkowe koszty dla nowych dyr. i zast.i całej reszty
  -koszty dowozu dzieci na basen z ul.Górnej
  -relokacja dzieci z wiosek do szkół w Ciechowie ,Szczepanowie,Rakoszycach też koszty dowozu
  -Nie potrzebny koszt budowy i wyposażenia nowego skrzydła dla kl1-3 ( bo musi być dostosowany dla maluchów)
  No tak ale środowisko zaraz powie czy raczej już mówiło,że dla nich będzie cacy niby więcej spędzą czasu z dziećmi(chyba będą mieć nadgodziny ) ,bo większość z opiniami i to jest problem.Będą wszystkich znać z imienia i nazwiska bo teraz jest tak dużo że niewiedzą czy oni chodzą do tej szkoły czy tylko tam przebywają.Bo dyr.z Rakoszyc to wszystkich zna nawet dziadków.Bo maluchy przeżyją szok wychodząc z górnej na winogronową( gdzie już ten szok przeżyły ze dwa razy bo przecież raz żłobek, potem przedszkole no i w kl1 ). Środowisko się nie będzie integrować bo będą w osobnych budynkach no to dopiero jest kpina.No i tak będzie daleko że do dyr.na dywanik trzeba by biegać z językiem na wierzchu a kondycji ni ma,a przecież jest jeszcze wice dyr i może być w drugim budynki. I to cała idea dla której burmistrz woli podzielić społeczeństwo nie licząc się z innymi głosami.
  No tak ale kto bogatemu zabroni.

 • 2020-02-28 15:05:20

  gość: ~Gal

  nie rozumiem koncepcji budowy czegoś co nie spełni potrzeb lokalnej społeczności.Radnym i burmistrzowi życzę aby (wybudowali sobie dom z jednym pokojem bo dzieci i goście mogą spać u sąsiada) .Ludzie to nie ma sensu jakieś podziały na lepszych i gorszych a już mistrzostwem świata jest koncepcja tej sali sportowej .Dobry menadżer zarządzający dobrze prosperującym przedsiębiorstwem nie pozwolił by sobie na takie posunięcia ( albo budujemy coś co przyniesie wymierne zyski wszystkim albo wcale ) .No ale cóż jeśli buduje się nie za swoje pieniądze wydaje kasę z podatków to wygląda to tak jak wygląda . Już kiedyś ktoś mądry napisał i powiedział że do polityki idą ludzie którzy nie potrafią nic zdziałać na rynku pracy który jest bardzo wymagający.Jasiu kto z ciebie wyrośnie Lekaż nie Policjant słaby Adwokat z ciebie będzie żaden więc synku musisz iść do polityki ) .A tak wracając do tematu to na miłość boską Środa od lat potrzebuje szkoły i to porządnej szkoły nie jakiegoś tworu czyjejś wyobraźni kiedy to ten ktoś powie przy następnych wyborach ( obiecałem i dałem czyż nie jestem cool ) nie nie jesteś bo już widzę jak rodzice przemeldowują dzieciaki do dziadków ciotek byle by trafiły do nowej szkoły albo wędrówki do drzwi dyrektora szkoły byle by przyjął dziecko.Panie Burmistrzu i panowie radni w jakim świecie żyjecie coś mi się wydaje że nie w naszej społeczności i nie znacie potrzeb ludzi , albo chcecie żeby ościenne gminy znowuż się z nas śmiały że coś wybudowali lecz nie do końca spełnia potrzeby

 • 2020-02-28 15:50:56

  gość: ~Aga

  Moim zdaniem, jakaś rejonizacja być musi. Teraz ta szkoła jest tak przeładowana, ze to jest jakaś masakra, dzieci wracają do domów z bolącymi głowami, na wf jest chyba z 5 klas, w szatniach jest z 50 dzieci naraz, świetlica ze wyrobić się nie da... bo się naprzyjmowali dzieci z wiosek, gdzie przecież w niektórych np. Ciechów, Szczepanów są szkoły. Jestem ze środy i czuje się pokrzywdzona ze moje dziecko chodzi na druga zmianę bo dzieci z wiosek mają mieć pierwszą. Niech moje dziecko chodzi nawet do starej szkoły, bo już tam ma swoją klasę, ale niech chodzi do szkoły spokojnej, komfortowej, bo wg mnie teraz to jest jakieś nieporozumienie. I dobrze ze będą dwie szkoły i rejonizacja, byle się jej trzymali

 • 2020-02-28 17:28:26

  gość: ~wiesław

  @~Aga A co ci złego zrobiły dzieci z wioski?

 • 2020-02-28 17:47:35

  gość: ~Gacek

  ja nie potrafię zrozumieć tego, że teraz szkoła może funkcjonować z trzema budynkami jako jeden zespół szkół. A jak wybudowany zostanie nowy budynek będą musiały być dwie odrębne szkoły. Dlaczego po likwidacji gimnazjów burmistrz nie zrobił dwuch odrębnych szkół tak jak bylo przed reformą?

 • 2020-02-29 09:05:43

  gość: ~Mieszkaniec

  Panie Kierowniku Urzędu,

  Ile jeszcze będziesz marnował pieniędzy na koncepcje i dyskusje ?, Jeden Projekt zrobił Krasucki, ale był stary to poszedł do kosza,
  drugą koncepcje projektu która kosztowała ok 50 tyś zł nadzorował Babiński, skonsultowana z wszystkimi i było Ok, ale, ale niepolitycznie bo przecież Babiński to wymyślił i leży sobie na półce. A co tam Ty płaciłeś ? ze swoich ?.
  Ile jeszcze dyskusji i koncepcji ?

 • 2020-02-29 16:24:04

  gość: ~Jadam

  @~Mieszkaniec
  Jeżeli to prawda to maskarka, tyle pieniedzy na projekty.
  Burmistrz musi wybudować, bo tak miał w programach i na kolejną kadencje musi się czymś podeprzeć.
  Nie rozumiem Radnych , którzy tal lekką ręką chcą wydać 20 pare mln zł....
  Zadłużycie Środę....a podział na segregację dzieci będzie KRYTYCZNA, jedni w wypasionej szkole, drudzy nie!!!!!!!!!!
  Sa dwie szkoły, rozdzielić jak było kiedyś....jedna ma Halę, druga boisko z nawierzchnią kortową itd
  Nie podoba sie to w samochód i jest piękna szkoła w Ciechowie, Rakoszycach lub Szczepanowie...
  Ludzie to kampania wyborcza....uruchomcie myslenie

 • 2020-03-14 18:47:08

  gość: ~oxymoron

  A propos hali,projektując kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią także chcieli zaoszczędzić i postawili dwa małe pomieszczenia (po jednej kabinie natryskowej!!!) służące za szatnie. w końcu osir był zmuszony adaptować pomieszczenia gospodarcze na dwie dodatkowe szatnie, jednak są one bez zaplecza sanitarnego. Gdzie tu logika?
  Hala w pełnym wymiarze będzie na siebie zarabiać.
  Myślenie nie boli!

 • 2020-03-14 18:47:24

  gość: ~oxymoron

  ostatnio dodany post

  A propos hali,projektując kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią także chcieli zaoszczędzić i postawili dwa małe pomieszczenia (po jednej kabinie natryskowej!!!) służące za szatnie. w końcu osir był zmuszony adaptować pomieszczenia gospodarcze na dwie dodatkowe szatnie, jednak są one bez zaplecza sanitarnego. Gdzie tu logika?
  Hala w pełnym wymiarze będzie na siebie zarabiać.
  Myślenie nie boli!

REKLAMA