POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Od poniedziałku szkoły i przedszkola zamknięte. Instytucje ograniczają działalność [aktualizacja]

Odwołane zajęcia w szkołach fot.: freepik

Placówki oświatowe będą nieczynne przez dwa tygodnie. Taką decyzję przekazał dziś premier Mateusz Morawiecki. Również kina, teatry i muzea będą nieczynne.

Szkoły już od jutra nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych. - Niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę, dlatego jeszcze w czwartek i piątek placówki będą otwarte i nauczyciele w klasach będą mogli pilnować dzieci - mówił premier w trakcie zorganizowanej przez rząd konferencji prasowej. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe, w tym żłobki, kluby malucha, przedszkola, szkoły - zarówno publiczne, jak i prywatne - przestaną funkcjonować przez co najmniej dwa tygodnie.

Głos zabrał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. - Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, teatrów, muzeów, a także kin, sieci kinowych i uczelni artystycznych wszystkich szczebli w obszarze, który wymaga gromadzenia się dużej ilości osób. Sytuacja jest bardzo poważna, ale nie jest tragiczna - poinformował. Ograniczenie działalności instytucji kultury nastąpi od czwartku - 12 marca.

- W związku z powyższym organizowane warsztaty i spotkania zarówno w muzeum, jak i Centrum Kultury Alternatywnej, zostają od jutra odwołane - informuje Grzegorz Borowski, dyrektor placówki.

Powyższe decyzje to pokłosie rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę trzy kolejne przypadki w Polsce. W sumie zakażonych w kraju jest aktualnie 25 osób.

Dziś o godzinie 14. odbędzie się sesja nazdwyczajna w średzkim starostwie. Głównym tematem będzie stan przygotowań powiatowych służb instytucji oraz inspekcji w zakresie procedur na wypadek pojawienia się zachorowania lub podejrzenia zachorowania wywołanego przez koronawirusa w powiecie średzkim. Obrady będą transmitowane na żywo: https://powiat-sredzki.sesja.pl/

Lokalne organizacje zawieszają działania

[godzina 12:02] Jedną z organizacji, która wstrzymuje zbiórki drużyn, jest Związek Harcerstwa Polskiego. Działania harcerzy zostają zawieszone do 31 marca.

[12:10] Również restauracja Zamku na wodzie w Wojnowicach zostaje zamknięta do odwołania. - Zawieszone są również wycieczki i zwiedzanie Zamku - dodają przedstawiciele Kolegium Europy Wschodniej zarządzającego obiektem.

[12:25] - W związku z zaleceniami ministerstwa, działamy prewencyjnie - zajęcia sportowe zostają zawieszone od dziś do odwołania. O wznowieniu treningów będziemy informować na bieżąco - brzmi komunikat UKS Gminy Miękinia.

emka / erha

21

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Koronawirus: od poniedziałku szkoły i przedszkola zamknięte

    2020-03-11 11:34:26

    gość: ~pajacyk

    Od poniedziałku w zakladach nie bedzie komu pracowac.

  • 2020-03-11 11:46:15

    gość: ~Exe

    No to gowniarze wolne od szkoły- ale za to poza domem będą biegać i gdzie tu ochrona?Pozamykać fabryki,sklepy i inne instytucje-pozamykać się w domach,w maskach...nie oddychać i czekać jak korona zaatakuje albo i nie.Dajcie spokój! Lepiej szukać osób które chciały wrażeń i jeżdżą ch...wie gdzie...i karać.

  • 2020-03-11 14:22:08

    gość: ~Jebek

    dobrze że zamknąłem Wam szpital, dzięki temu nie mamy chorych z koronawirusem, mikrobów, kosztów i w ogóle problemu
    nie musicie dziękować

  • 2020-03-12 11:14:17

    gość: ~Jebek

    @~Jebek
    Tym szpitalem to ty się najwyraźniej masturbujesz. Wal śmiało :D

  • 2020-03-12 12:01:49

    gość: ~Głos rozsądku

    @~Jebek
    Że zamknąłeś szpital dobrze, ale gdybyś jeszcze sam się zamknął byłoby jeszcze lepiej. Wtedy byśmy ci podziękowali

  • 2020-03-11 18:48:44

    gość: ~lolek

    siejcie dalej panikę, wirus i tak skończy się przed wyborami ale mniejsza z tym, nie ma co tego bagatelizować tak jak innych chorób ale bez przesady czy jak dwa miesiące temu panowała grypa i szkoły były puste a w zakładach ludzie brali zwolnienia i chorowali to czy wtedy ktoś zamykał instytucje i zakłady? a to co się dzieje w sklepach? Ludzie ogarnijcie się, myjcie ręce, nie chodźcie chorzy do pracy i nie wysyłajcie chorych dzieci do szkoły i będzie dobrze

  • 2020-03-11 19:18:21

    gość: ~Alolek

    @~lolek
    Widzę, że jednak nie ma Pan/Pani pojęcia z jakim problemem przyszło nam się zmierzyć. A to co najprostsze zazwyczaj jest najtrudniejsze czyli np. Nieposylanie chorych dzieci do szkół, przedszkoli czy żłobków. Baaaa nawet dorosłych do pracy...

  • 2020-03-11 20:38:00

    gość: ~Ania

    Oglądałam dzisiejszą sesję naszego powiatu. To była jakaś tragedia. Ten starosta to się powinien do dymisji podać. Jedyny w województwie co nie pojechał do wojewody na spotkanie, bo co? Bo ważniejsze otwarcie Cka było!! Ludzie, odwolajcie go, bo to jakaś farsa. Życie i zdrowie mieszkańców nieważne. Z takim zarzadzeniem kryzysowym to nam tylko modlitwa w domu zostaje.

  • 2020-03-12 11:10:22

    gość: ~Kaznodzieja

    @~Ania
    Modlitwa jak najbardziej na czasie. Polecam taką https://www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU

  • 2020-03-12 16:31:56

    gość: ~Marian

    @~Ania
    Kto go wybrał na starostę.Nie było innego?

  • 2020-03-14 08:24:57

    gość: ~Misiek

    ostatnio dodany post

    @~Marian
    Byli. Oprócz ciebie, kilku do ciebie podobnych. Niestety ten typ budzi w ludziach obrzydzenie, więc nie miałeś szans się załapać.

  • 2020-03-11 20:45:10

    gość: ~Jebek

    ale po co Wam szpital w Środzie ?
    zaraz bym słyszał : "zamknijcie szpital bo koronawirus", zakaz odwiedzin itp same problemy
    wiedziałem co robię sprzedając szpital
    nie dziękujcie za moją zapobiegliwość

  • 2020-03-12 10:56:30

    gość: ~Jebek

    @~Jebek
    Posługujesz się cudzym (bo moim) nickiem. Wstydź się! Jesteś niestety tylko bardzo przeciętnym hejterem.

  • 2020-03-12 12:04:40

    gość: ~S Jebek

    @~Jebek
    sorryyy zapomniałem literki, a sam podrobiłeś mój, nieładnie
    teraz ok ?
    a co ty jesteś przeciwny szpitalowi ? cały czas uciekasz od tematu
    najwyraźniej bardzo ci wygodnie że szpitala nie ma
    a komu najbardziej na rękę że szpitala nie ma, to wszyscy wiedzą
    bez odbioru

  • 2020-03-12 18:20:16

    gość: ~Jebek

    @~S Jebek
    Jestem entuzjastą szpitala. Podobnie jak jestem entuzjastą ferrari, wakacji na Karaibach, znakomitych alkoholi i pięknych kobiet. Podobno chcieć to móc.
    Kiedy istniał szpital w Środzie miałem możliwość tam bywać (przy różnych okazjach). Tak się jednak stało, że gdy była taka potrzeba to i ja i wszyscy z mojej rodziny trafiali do szpitali we Wrocku.
    Szpital pełni teraz funkcję pały na Sebka. Nie jestem jego (Sebka)admiratorem. Z racjonalnego punktu widzenia łatwiej mi zrozumieć pomysł na sprzedaż szpitala, niż wykupienie jego z powrotem. Nawet Wrocławia - miasta o statusie powiatu - nie stać na szpital. W Środzie on pewnie też nie powstanie, ale ten temat obrabiany będzie już zawsze przez osoby chcące zdobyć społeczny poklask. Mnie to lotto ale wolałbym, żeby nasze pieniądze wydawane były sensowniej.

  • 2020-03-12 21:21:43

    gość: ~S Jebek

    @~Jebek
    rozwijające się europejskie miasto powinno mieć ( i miało przed sprzedażą ) dobrze funkcjonującą placówkę pierwszej pomocy ( np słynna "porodówka", czy oddział dzieciący )
    chyba nie miałeś Ty i Twoja rodzina do czynienia z wrocławskim SORem i dłuższym tam pobytem
    korzystałeś pewnie z konsultacji podjeżdżając ferrari po wakacjach na Karaibach.
    Dlaczego mamy tułać się po Brzegu Dolnym, Legnicy, Świdnicy,Oławie czy "Wrocku" ? skoro mieliśmy dobry szpital, chyba tam dbają bardziej o mieszkańców
    sorry ale na służbie zdrowia się nie zarabia

  • 2020-03-13 06:46:49

    gość: ~Jebek

    @~S Jebek
    SOR-y to odrębny problem. To miejsca cierpienia i upokarzania pacjentów.
    Skoro upierasz się przy wersji, że mięliśmy dobry szpital, wytłumacz mi, dlaczego, nawet w przypadku konieczności wykonania banalnych zabiegów, pacjenci odsyłani byli do Wrocławia? Jestem zwolennikiem ułatwienia ludziom dostępu do leczenia, ale niekoniecznie poprzez budowę szpitala. Odnoszę wrażenie, że tylko ja w całej Środzie nie prę do jego odtworzenia. Każdy, kto w tej sprawie podzieli moje stanowisko, będzie uważany za renegata, zdrajcę, idiotę itp. Zamiast szukać rozwiązania problemu dostępu do służby zdrowia, szuka się wrogów.

  • 2020-03-12 15:51:15

    gość: ~Hex

    Szkoły są opustoszałe,rodzice mają nad swymi "pociechami"opiekę a POCIECHY traktują to jak wakacje.Szlalają się po drogach,przystankach!!!!

  • 2020-03-13 00:45:44

    gość: ~Mariola

    @~Hex
    PiS jest bsuper!

  • 2020-03-13 01:08:42

    gość: ~Mariola

    @~Mariola
    Przepraszam.Jest SUPER!

  • 2020-03-13 12:07:15

    gość: ~Alojzy

    @~Hex
    A gdzie są rodzice? Nie rozumieją powagi sytuacji? Takich mądrych mamy rodziców A tak prostej rzeczy nie potrafią wyegzekwować od swoich dzieci nie wychodzenia z domu.