POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Nowa książka w muzeum. Lektura obowiązkowa i bardzo przyjemna

Dr Grzegorz Borowski na rynku z nową książką fot.: eska

„Historia Rynku w Środzie Śląskiej” to najnowsze wydawnictwo Muzeum Regionalnego oraz Urzędu Miejskiego. Lektura obowiązkowa dla mieszkańców naszego miasta i okolic.  

Autorem książki jest dr Grzegorz Borowski, dyrektor średzkiego muzeum oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. Wydawnictwo nie jest obszerne, lecz wciąga od pierwszych stron, bo czy ktoś słyszał o takich rzeczach?
O zabudowie Rynku w 1 połowie XIII w. nie wiadomo dosłownie nic. Kilka zachowanych dokumentów z tego czasu wymienia wprawdzie ławników, sołtysa, wójta i landwójta, ale nie wiemy, czy mieli oni swoją siedzibę, która mogła być zaczątkiem późniejszego ratusza. Jedynym świadectwem ludzkiej działalności w tym okresie jest odkryty na Rynku Górnym (na wysokości posesji nr 73) fragment przewodu wodociągowego. Badania dendrochronologiczne wykazały, że drzewo do jego wykonania zostało ścięte po 1199 roku. Być może odkryty fragment jest częścią nieznanej, większej całości.
Na kolejnych stronach znajdziemy informacje o pierwszych wzmiankach na temat naszego miasta oraz kształtowaniu się i zagospodarowaniu rynku. Kolejna część to opisy najważniejszych budynków na rynku – kościoła św. Andrzeja, ratusza oraz najciekawszych kamienic. Informacji jest dużo, lecz forma ich podania i wartki język sprawiają, że czyta je się z zainteresowaniem. To bardzo ciekawe wydawnictwo. – Książka to efekt partnerstwa naszego muzeum, Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej i Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej nawiązanego przed przystąpieniem do modernizacji rynku dolnego w 2017 roku. Przygotowanie publikacji o historii rynku wpisaliśmy do złożeń tego partnerstwa i udało się je zrealizować – mówi Grzegorz Borowski, autor książki.
 
„Historia Rynku w Środzie Śląskiej” została wydana w nakładzie 500 sztuk i po dopełnieniu niezbędnych formalności, będzie można ją kupić w kasie muzeum.   
 
Przypomnijmy, że w listopadzie minionego roku ukazała się inna książka Grzegorza Borowskiego „Środa Śląska w Średniowieczu – początki i struktura miasta”. Powstała ona w oparciu o pracą doktorską, którą dyrektor muzeum obronił w 2014 roku. Weryfikuje ona kilka informacji o naszym mieście, które przez lata niesłusznie uznawano za prawdziwe.

eska

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA