POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Rozbudowa czy budowa nowej A4? Trwają spotkania konsultacyjne

Spotkanie w Środzie Śląskiej fot.: eska

A4 w województwie dolnośląskim to najstarszy odcinek autostradowy w Polsce. Powstała w latach 30. droga nie spełnia warunków technicznych przewidzianych dla jej klasy. 

Nasza autostrada nie posiada pasa awaryjnego (występuje on tylko na krótkich odcinkach), MOPów tj. Miejsc Obsługi Podróżnych, a geometria węzłów w wielu przypadkach nie jest dostosowana do standardów autostradowych. Problemem jest też rosnące z roku na rok natężenie ruchu, które momentami dochodzi do 100 tys. pojazdów na dobę. Podczas wypadków i awarii oznacza to wielokilometrowe korki. 
 
O zmianie tego stanu mówiło się od dawna. Słowa przeszły w czyny i w 2019 roku wyłoniono firmę, która miała opracować Studium Korytarzowe rozbudowy/budowy autostrady A4 Wrocław-Krzyżowa i drogi ekspresowej S5 Sobótka-Bolków. Koncepcja studium już powstała i właśnie jest konsultowana z samorządami, na których terenach mogą przebiegać planowane korytarze drogowe. 10 marca jedno z takich spotkań odbyło się w średzkim starostwie.
 
Przedstawiciele wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęli spotkanie od omówienia stanu technicznego przedmiotowych odcinków, przyczyny powstawania korków, parametrów technicznych stawianych typu drogom oraz możliwościom powiązania ich z drogami niższych klas. Następnie przedstawili cztery korytarze rozbudowy/budowy autostrady A4 ujęte w powstającym Studium Korytarzowym. 
 
Korytarz 1 zakłada rozbudowę istniejącej autostrady od węzła Wrocław Wschód (bez węzła) do węzła Krzyżowa (bez węzła) o przekroju 2 x 3 pasy ruchu + pas awaryjny. Korytarz przedstawiono w jednym wariancie. Korytarz 2, 3 i korytarz północny opierają się na budowie nowej autostrady A4 o przekroju 2 x 3 pasy ruchu + pas awaryjny. Każdy z tych korytarzu przedstawiono w trzech wariantach. Co oznacza 9 różnych propozycji. 
Studium uwzględnia też budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Sobótka-Bolków. Tu możliwe są trzy warianty. 
 
Tak duża liczba wariantów uzasadnia potrzebę konsultacji powstającego dokumentu. – Zebrane opinie pomogą nam przy wyborze optymalnego wariantu przebiegu trasy. Pozwolą też na rezygnację  z analizy wariantów nieakceptowanych społecznie – podkreślali przedstawiciele GDDKiA na spotkaniu.
 
Co o spotkaniu i proponowanych wariantach sądzą władze powiatu? Zdaniem Grzegorza Pierzchalskiego, etatowego członka zarządu, to trudne decyzje. – W chwili obecnej zachęcam mieszkańców gmin powiatu, przez które przechodzą wspomniane warianty przebudowy, do wyrażenia swojej opinii w ankiecie robionej przez GDDKiA. Bez względu na to jaki wariant zostanie wybrany, przebudowa autostrady jest konieczna. Gdy to nastąpi najważniejszym wyzwaniem dla nas będzie zminimalizowanie utrudnień związanych z tą inwestycją – podkreśla Pierzchalski.
 
Studium Korytarzowe powinno być gotowe na koniec lipca 2020 roku. Kolejnym krokiem będzie opracowanie studium techniczno-ekonomicznno-środowiskowego. Warto jednak pamiętać, że całe przedsięwzięcie to kwestia lat.
 

eska

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozbudowa czy budowa nowej A4? Trwają spotkania konsultacyjne

  2020-03-15 20:17:47

  gość: ~średzianin kierowca

  Jako obserwator-kierowca wydaje mi się,że najlepszy jest wariant 2-3 z możliwością S5 - REWELACJA!!
  Nie ruszałby kompletnie A4 - nie dość, że przez remonty stanie wszystko, to nawet nie warto naprwaiać BUBLA. Może kiedys przyjdzie na to czas, ale po zbudowaniu, nowej na nowych zazdach!
  A wy Panowie kierowcy jak myślicie?

 • 2020-03-16 10:24:01

  gość: ~As

  Jest jakaś lepsza mapa jak to ma wyglądać na tej nic nie widać jakie miejscowości by miała przebieg

 • 2020-03-16 16:54:01

  gość: ~123

  @~As
  Nie bój sie,nie przez Ujazd.

 • 2020-03-17 09:50:22

  gość: ~Ex

  @~As
  https://powiat-sredzki.pl/system/obj/4755_Mapa_przebiegu_korytarzy_A4_S5_zalacznik_2.pdf

 • 2020-03-17 09:51:45

  gość: ~Ex

  ostatnio dodany post

  @~As
  https://powiat-sredzki.pl/system/obj/4755_Mapa_przebiegu_korytarzy_A4_S5_zalacznik_2.pdf

 • 2020-03-16 21:10:43

  gość: ~Leon

  dobudowa 1 pasa z pasem awaryjnym obecnej A4, jest wykupiony pas drogowy co może spowodować szybką rozbudowę

 • 2020-03-16 23:27:32

  gość: ~pójdzie przez działkę

  grzesia i o co kaman ?!

 • 2020-03-16 23:27:42

  gość: ~pójdzie przez działkę

  grzesia i o co kaman ?!

 • 2020-03-17 06:58:06

  gość: ~sołtys

  Dramat!!1 A4 powinno przebiegać przez Miękinię

REKLAMA


REKLAMA