POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Dworzec PKP w Malczycach pięknieje, kiedy średzki?

Dworzec PKP w Środzie Ślaskiej fot.: eska

Artykuł na temat stacji PKP w Malczycach wywołał dyskusją o średzkim dworcu. Byliście ciekawi co z jego remontem i oczywiście zapytaliśmy o to spółkę.

O modernizacji dworca w Malczycach pisaliśmy wielokrotnie. Ostatni raz na początku tego roku. W komentarzach do artykułu pojawiły się pytania o plany remontu dworca w Środzie Śląskiej. Też byliśmy ciekawi i poprosiliśmy Polskie Koleje Państwowe S.A. o kilka informacji.

Obecnie PKP S.A. realizuje największy w historii projekt modernizacji lub budowy dworców kolejowych, czyli Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, którym zostało objętych prawie 200 dworców kolejowych w całej Polsce. W naszym województwie zakwalifikowało się niego 17 dworców kolejowych, w tym jeden z naszego powiatu, w Malczycach. Część z nich została już zmodernizowana i udostępniona podróżnym.

–  Łączny koszt zakończonych inwestycji wyniósł 55,4 miliona złotych. Obecnie w trakcie przebudowy znajdują się dworce Malczyce, Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Smolec, Szklarska Poręba Górna. Niebawem planujemy podpisanie umowy na przebudowę dworca w Bolesławcu, a także ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych dworca w Węglińcu – mówi Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A

We wspomniany programie inwestycji nie ujęto dworca Środa Śląska. Niemniej, jak nas zapewniono, jest on rozpatrywany pod kątem przeprowadzenia kompleksowej przebudowy w Programie Inwestycji Dworcowych (PID) na lata 2021-2027. – Warunkiem przeprowadzenia inwestycji, jak i całego programu, jest pozyskanie zewnętrznych środków na finansowanie inwestycji. Bardzo ważnym elementem składowym, przy podejmowaniu decyzji w sprawie realizacji inwestycji jest zaangażowanie samorządu lokalnego w przyszłe zagospodarowanie dworca. Tak jak to ma na przykład miejsce w Malczycach, Szklarskiej Porębie Górnej, Smolcu czy Kątach Wrocławskich – dodaje rzecznik prasowy spółki.

Wiele skarg podróżnych dotyczy braku dworcowej poczekalni. Zdaniem  przewoźnika poczekalnia na dworcu w Środzie Śląskiej aktualnie nie nadaje się do otwarcia, gdyż nie spełnia standardów przewidzianych dla tego typu pomieszczeń. Szansą na jej otwarcie jest planowana modernizacja dworca w ramach PID na lata 2021-2027. Dworce objęte inwestycją w tych programach przechodzą kompleksowe modernizacje mające na celu podwyższenie standardów całej przestrzeni obsługi podróżnych.

Ostatnia poruszona przez nas kwestia dotyczyła oświetlenia parkingu naprzeciwko dworca, a pisząc precyzyjniej jego braku. – W ubiegłym roku uruchomiliśmy oświetlenie drogi dojazdowej do dworca w Środzie Śląskiej, czyli ulicy Stacyjnej. Teren, gdzie zlokalizowany jest plac po drugiej stronie torów, na którym parkowane są samochody, jest zarządzany przez PKP PLK S.A. i w tej sprawie prosimy skontaktować się właśnie z tą spółką – informuje Bartłomiej Sarna.

Z pytaniem o oświetlenie parkingu zwrócimy się do właściwego podmiotu. Do planów PKP S.A. i dworca w Środzie Śląskiej na pewno jeszcze wrócimy.

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dworzec PKP w Malczycach pięknieje, kiedy średzki?

  2020-03-17 18:17:29

  gość: ~Pasażer Środa

  O właśnie, na dworcu w Szczepanowie przydałby się parking z prawdziwego zdarzenia i oświetlenie, a nie średniowiecze.

 • 2020-03-18 01:34:43

  gość: ~Jolo

  @~Pasażer Środa
  To jest dworzec w Środzie Sl. a nie w Szczepanowie. Szczepanow nawet nigdy swymi granicami administracyjnymi nie obejmował dworca.

 • 2020-03-18 10:23:31

  gość: ~Kolo

  ostatnio dodany post

  @~Jolo
  Ale jadąc jednym pociągiem, szybciej dojedziesz do Szczepanowa, gdzie nie ma dworca, niż do Środy, gdzie dworzec jest :D

REKLAMA


REKLAMA