POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Co z psem i joggingiem? Sprawdziliśmy jak daleko sięgają obostrzenia

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

Piękna pogada rodzi pokusę wyjścia z domu mimo wprowadzonych ograniczeń i akcji #zostanwdomu. Sprawdziliśmy jak daleko sięgają obostrzenia.

Czy można jeździć na rowerze?
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. nie jest wprost napisane, że nie można uprawiać aktywności fizycznej na powietrzu, przy zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób. Minister zdrowia zaapelował jednak do Polaków, aby najbliższe dwa tygodnie spędzili w maksymalnej izolacji. – Treningi i aktywność sportową uprawiajmy wyłącznie w domu – podkreślał minister Szumowski.
Na stronie gov.pl (dział: Koronowirus: informacje i zalecenia, podstrona pytania i odpowiedzi) taka jest odpowiedź na pytanie: Czy mogę biegać? Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wypowiedział się w tym temacie bardzo konkretnie. – Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach. Nie dlatego, że to jest nasze widzimisię, ale to jest w interesie nas wszystkich.

Co z działkowcami?
Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, prywatnych dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne – informuje Zarząd Krajowy Polskiego Związku Działkowców. W związku z tym próby nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD budzą wątpliwości.  
Zgodnie z zaleceniami już wcześniej wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu ROD  tj. wyłączenie z użytkowania przestrzeni wspólnych – placów zabaw i świetlic. Działkowców poproszono też o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD i zachowanie szczególnej ostrożności. Apel ten jest cały czas aktualny.

Koniec spacerów po lecie
Dyskusji nie podlega zakaz wstępu do lasów. Decyzję taką wydały Lasy Państwowe na prośbę ministerstwa środowiska. Zakaz wprowadzono 3 kwietnia i obowiązuje on do soboty 11 kwietnia . Ministerstwo zauważyło, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania.
Nie jest to prośba o powstrzymanie się, lecz stanowczy zakaz, którego egzekwowaniem zajmą się Straż Leśna i Straż Parków Narodowych. Wcześniej wprowadzono ograniczenie odnośnie wstępu do parku narodowych.

Co z czworonogami?
Na stronie rządowej wyjście z psem zakwalifikowano jako zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, co oznacza, że jest dozwolone.
Wyprowadzając  zwierzaka trzeba pamiętać jednak o obowiązku utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. Przypominamy też, że z psem nie może sama wyjść osoba poniżej 18. roku życia, a na tereny zielone obowiązuje zakaz wstępu.  

Jazda samochodem osobowym
Przepisy dotyczące jazdy samochodem nie zostały do tej pory definitywnie sformułowane, niemniej  wynika z nich, że zbyt duża mobilność nie jest mile widziana. Na pewno przemieszczanie się samochodem powinno służyć celom bytowym, zdrowotnym i zawodowym.  W tej chwil nie ma ograniczenia odnośnie liczby osób przebywających w samochodzie osobowym (poza tą wynikającą z dowodu rejestracyjnego). Niemniej policja zaleca poruszanie się autem samemu lub tylko w towarzystwie domowników. Najlepiej, aby liczba osób w aucie nie przekracza dwóch, a pasażer siedział jak najdalej od kierowcy. Wskazane jest też posiadanie w aucie środków ochrony osobistej tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki i płyn do dezynfekcji.

eska

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co z psem i joggingiem? Sprawdziliśmy jak daleko sięgają obostrzenia

  2020-04-06 21:41:13

  gość: ~Prawo

  Biegacz może siebie samego zarazić bo nikogo drugiego niema !

 • 2020-04-07 12:35:18

  gość: ~to ja

  @~Prawo ale aby biegacz mógł pobiec, musi wyjść z domu, musi dotknąć parę razy klamki, może spotkać na schodach sąsiada, a na ulicy powracającego z pracy czy sklepu. Dajmy szansę tym którzy muszą wychodzić aby bezpiecznie wrócili do domu.

 • 2020-04-07 23:32:20

  gość: ~Marian

  @~to ja
  Czy można kogoś zarazić przez wyminiecie na chodniku? Minister powiedział ,że nie bo 15 ministrów nie zakaziło się na posiedzeniu rządu

 • 2020-04-08 08:06:59

  gość: ~to ja

  @~Marian im więcej ludzi na ulicach tym większe zagrożenie. Chińczycy poradzili sobie z epidemią w Wuhan wprowadzając całkowitą izolację, nie wolno było wychodzić z domu pod żadnym pozorem przez ponad 2 miesiące.

 • 2020-04-08 20:55:13

  gość: ~Marian

  ostatnio dodany post

  @~Mariana MAM ROZUMIEĆ ,ŻE MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ PRZEZ OMINIĘCIE NA ULICY A MINISTROWIE NIE NARADZALI SIĘ W OBECNOŚCI ZAKAŻONEGO MINISTRA ŚRODOWISKA?JA WIERZĘ MINISTROWI ZDROWIA!

 • 2020-04-08 11:31:15

  gość: ~Marcin

  @~Prawo
  Dlaczego właściciele psów są uprzywilejowani?Czy nie zarażają i nie zbierają się na dyskusje na ulicach i placach?Może psy poddać kwarantannie

 • 2020-04-07 07:55:35

  gość: ~Szmato

  Z mózgu wam sieczkę robią, a wy wierzycie. Nie ma epidemii!

 • 2020-04-07 10:41:45

  gość: ~Patrycja

  @~Szmato
  Też tak powiesz jak ktoś z twojego otoczenia wyląduje na oiomie? Dziwne podejście. Premier Anglii też tak mówił...

 • 2020-04-07 21:41:33

  gość: ~Uk

  @~Patrycja
  Premier Wielkiej Brytanii, nie Anglii, to tak gwoli ścisłości. Poza tym zgadzam się w pełni

 • 2020-04-07 18:33:11

  gość: ~Baca

  Jak jest koniec spacerów PO LECIE to teraz można spacerować :)

 • 2020-04-07 23:29:37

  gość: ~Marian

  @~Baca
  Jak sądy będą rozpatrywać odwołania od mandatów to zobaczymy .Czy prawem będą wypowiedzi urzędników czy gazet? A czy niektóre zarządzenia nie są śmieszne? Czy nie można zakazać bawienia i gromadzenia się w lesie? czy przebywanie na świeżym powietrzu nie jest podstawą odporności organizmu na wirusy.Zakazy należy wydawać ale przemyślane i zgodne z logiką , bo to dla ludzi! Jak ktoś powiedział bieganie jest niebezpieczne dla innych ????

 • 2020-04-08 02:35:08

  gość: ~Andre

  Wypociny zupełnie o niczym, ten kto to pisał niczego nie sprawdził nigdzie. Zlepek przedruków mających uzasadnić poglądy piszącego. Doradzam kontakt z np. RPO KGP aby przedstawić chociarz ich oficjalne stanowiska co do konstytucyjności tychże zakazów
  pozdrawiam i życzę zdrowia i rozwagi

 • 2020-04-08 07:55:08

  gość: ~Redakcja

  @~Andre
  Ten artykuł powstał po lekturze wielu urzędowych stron. Myśli pan, ze w tym szczególnym czasie powinniśmy konsultować go z RPO i KGP? Chyba mają poważniejsze zadania. A może warto rozważyć zasadę - nie ciekawi - nie czytam? Pozdrawiam

 • 2020-04-08 11:24:57

  gość: ~Marcin

  @~Redakcja
  Myślę, że dla ludzi wstęp od lasu to duża uciążliwość, bo wiele rodzin,, jest przyzwyczajonych do korzystania z terenów zielonych, parków, lasów, do spacerów. Jestem przekonany, że stosując wszystkie obecne ograniczenia, jak zachowanie odpowiedniej odległości lub niezbieranie się w grupach, moglibyśmy rozsądnie korzystać z tych terenów, w tym zwłaszcza z lasów, które dają duże możliwości przestrzenne

REKLAMA


REKLAMA