POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Działka w Komornikach nie dla drogowców, więc może dla uczniów...

Przedmiotowa działka w Komornikach fot.: mpr

Miesiąc temu pisaliśmy o działce będącej w zarządzie powiatu w Komornikach przeznaczonej pierwotnie na szpital. 

O przedmiotowej nieruchomości pisaliśmy tutaj. Kilka dni po naszym artykule władze powiatu otrzymały odpowiedź od wrocławskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o odmowie przeznaczenia działki dla służby drogowej. Dyrekcja wyjaśniała, że zmiana celu jest możliwa jedynie w przypadku, gdy nieruchomość zostanie wykorzystana na cel wskazany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zgodnie z nią to: wodociągi i zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypiska i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, ochron zdrowia, pomoc społeczna, edukacja publiczna, kultura, kultura fizyczna oraz cmentarze komunalne.

Odpowiedź ośrodka nie jest jednak powodem do zmartwienia, bo w międzyczasie pojawiła się nowa koncepcja wykorzystania podarowanej działki. Ten pomysł to Centrum Kształcenia Branżowego przy współpracy z LSSE.

Zgodnie z nową koncepcją na działce mogłyby powstać garaże na samochody i maszyny rolnicze wraz z pracownią eksploatacji tych pojazdów, plac manewrowy oraz działka orna, na której uczniowie nabieraliby praktyki. – Konieczne będzie też stanowisko egzaminacyjne oraz hala obsługi i napraw maszyn. To pozwoli, aby część praktyczna egzaminów zawodowych w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych odbywała się tam. Teraz nasi uczniowie jeżdżą aż do Grodkowa, koło Opola. Kolejnym etapem byłaby budowa i wyposażenie pracowni dla zawodów: mechatronik, mechanik precyzyjny, elektryk, magazynier-logistyk oraz automatyk, w którym to zawodzie szkoła planuje kształcić – wylicza wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy. – Nie wiemy jaką decyzję podejmie właściciel nieruchomości. Niemniej liczymy, że ta koncepcja lepiej wpisuje się w cel darowizny, a nasze argumenty okażą się silne – dodaje wicestarosta.

Pismo z propozycją przedłużenia umowy i zmianą celu darowizny już niedługo trafi do właściciela nieruchomości. Umowa wiążąca KOWR i powiat wygasa 29 czerwca, więc do tego czasu powinny zapaść jakieś decyzje.

O takim centrum mówiło się w naszej szkole od dawna. Głównym orędownikiem tego pomysłu był Mariusz Kargol, który zajmuje się u nas m.in. kształceniem zawodowym. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne, ponieważ warunki kształcenia w naszej szkole są  trudne. Większość zajęć z przedmiotów zawodowych jest organizowana w różnych lokalizacjach, co powoduje problemy organizacyjne i generuje koszty. Organizowanie zajęć praktycznych u pracodawców jest dobrym rozwiązaniem, uczniowie powinni znać warunki i organizację pracy w przedsiębiorstwach, jednak kształcenie teoretyczne, przygotowanie do egzaminu zawodowego musi być zorganizowane w szkole i prowadzone przez nauczycieli znających podstawę programową i wymagania egzaminacyjne – informuje Jolanta Bilińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej. – Jestem przekonana, że firmy z LSSE, z którymi współpracujemy, wesprą tę inicjatywę. Wstępne rozmowy już się odbyły, ale pandemia zawiesiła je na pewien czas.

Władze powiatu nie obawiają się też kosztów realizacji tego projektu. – W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 jednym z priorytetowych kierunków działania dla obszaru Edukacja jest dofinansowanie kształcenia zawodowego. Z dużym prawdopodobieństwem priorytet ten zostanie podtrzymany w przyszłym okresie programowania na lata 2021-2027, co daje realne szanse na pozyskanie dofinansowania w wysokości 70-85% kosztów kwalifikowanych inwestycji – ocenia starosta Krzysztof Szałankiewicz.

eska

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Działka w Komornikach nie dla drogowców, więc może dla uczniów...

  2020-04-21 16:45:52

  gość: ~Teraz

  A gdzie byliście przez ostatnie 5 lat? Teraz Wam się d.pa pali to wymyślacie. Do 29 czerwca nie przekształcicie planu zagospodarowania, był na to czas. Jeżeli Powiat będzie musiał za działkę zapłacić to kto za to odpowie? Konkretnie

 • 2020-04-28 13:39:31

  gość: ~ja

  @~Teraz
  konkretnie, to jak zwykle nikt!!!

 • 2020-04-21 16:49:40

  gość: ~Zosia

  Świetna inicjatywa.

 • 2020-04-21 17:21:57

  gość: ~Powiatowy

  nie, no tego się czytać nie da. Noz qwa wszystko już mamy. Tylko centrum nam brakuje! Teraz same centra będą powstawać. A propos. A co tak cicho o centrum kultury alternatywnej? Otworzyli i zamknęli? Ot gospodarność powiatu! Za drogi się weźcie obiboki! Gdzie droga Jastrzebce Malczyce, Bukowek, Wrocislawice, Malczyce kolo cukrowni byłej?! A nie jakieś NIKOMU NIEPOTRZEBNE CENTRA! A jak nie, to do dymisji starostę!

 • 2020-04-22 18:10:23

  gość: ~em

  @~Powiatowy
  Tak, koledze żadne centra nie są potrzebne, rozwój umysłowy to dla Pana abstrakcja. Przerasta Pana nawet umiejętność czytania wydarzeń z Polski i ze świata. Więc ja tu teraz Panu mówię, że centra, instytucje kultury, kina, galerie są... zamknięte. Ale Kolega pewnie tylko piwko przed telewizorkiem sączy, troluje w necie, więc guzik wie ;) Chociaż dziwne, bo tam chyba też o tym non stop trąbią? Ups...

 • 2020-04-22 21:00:36

  gość: ~Powiatowy

  @~em
  szanowny albo szanowna "em" wzorem swych "guru" rozumiem tych kultularnych właśnie zrobiłes/łaś że mnie menela. Ot kultura twa i intelektu właśnie się pokazal. Ale najważniejszego nie skomentowałeś/łaś PYTAM GDZIE DROGI OBIECANE??? BO JUZ MAM DOSYC PO DZIURACH JEŹDZIĆ??? CZY KOLEJNE CENTRUM TO PIERWSZA NAJWAZNIEJSZA POTRZEBA? a może tak po prostu. Coś macie do ukrycia z tą działka? Może jakieś drugie dno jest? Ale o tym to sza... to tylko dla kulturalnych, inteligentnych i wtajemniczonych.

 • 2020-04-22 21:52:58

  gość: ~em

  @~Powiatowy
  Wie Pan co, jak Einstein w swoim laboratorium siedział, to w przerwach własnie do takich miejsc latał. Bo wiedział, jak takie miejsca wpływają na rozwój człowieka. Bez względu na stan dróg, w takim wypadku nikt nie powinien deprecjonować miejsc kultury ;)

 • 2020-04-23 09:26:53

  gość: ~Powiatowy

  @~em
  Akurat drogi/a "em" z tym Einsteinem i jego "lataniem do takich miejsc" to chyba źle trafiłeś. Ja powiem tak po polsku, tak przyziemnie: Ja o chlebie, Ty o niebie. Ludzie pracę tracą, niedługo mogą domy stracić, a tu nam tylko "centrami" chcą oczy mydlić. To już nie te czasy, ze gawiedź siedziała cicho i cieszyła sie z każdej informacji rzuconej jak ochłap dla ciemnego ludu. Lud już nie ciemny, już tego nie kupi. Analfabetyzm i nieumiejętność czytania się zakończyła. I żadne "centrum" do tego potrzebne nie było.

 • 2020-04-28 13:44:19

  gość: ~ja

  ostatnio dodany post

  @~em
  w laboratorium to raczej siedziała M.Curie-Sklodowska ,a za Einsteina to połowe roboty odwalala jego zona...powiatowy ma całkowita rację...

 • 2020-04-23 10:24:23

  gość: ~Adam

  Szkoła Zespół nr 2 sypie się, choć kształci dobrych fachowców w wielu dziedzinach, raporty sanepidu sa bezlitosne, kto ma oczy sam widzi. A polityka obecnie rządzących powiatem jest taka="na port dają, trza brać na port", chociaż do morza daleko. Droga żadna w obecnej turze dofinansowań nie przeszła. Takie są fakty, ale tym gorzej dla nich , prawda?

 • 2020-04-28 11:11:22

  gość: ~POZYCZKOWO

  Najszybsze pożyczki - MyPOŻYCZAMY!
  http://www.mypozyczamy.pl
  Od 200 PLN do 50.000 PLN
  Dla zadłużonych i bez historii kredytowej!
  Sprawdź sam i porównaj gdzie dostaniesz wybraną kwotę!

REKLAMA


REKLAMA