POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Koronawirus zmienił terminy Pierwszych Komunii Świętych

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

Z dużym prawdopodobieństwem dzieci z powiatu średzkiego będą musiały poczekać na pierwszą komunię do jesieni. Niektóre parafie rozważają też przeniesienie ich na za rok. 

Obecne ograniczenia, wynikające z decyzji organów państwa ze względu na epidemię koronawirusa, nie pozwalają na organizację uroczystości kościelnych z udziałem większej liczby wiernych. Aktualnie liczba ta jest ustalana według zasady: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

Liczne pytania księży i zainteresowanych rodziców skłoniło diecezje do wydania stosownych dekretów. W dekrecie Archidiecezji Wrocławskiej z 27 marca czytamy:
1. §1. Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.  
1. §2. Jeśli po oktawie Wielkiejnocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.
1. §3. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
2. Pozostałe kwestie pozostawiam roztropnej ocenie proboszczów parafii. Jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać stan epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.

Podobne stanowiska obowiązują w innych diecezjach, do których należą parafie z naszego powiatu. Tak więc ocenę sytuacji i decyzję o zmianie terminów pozostawiono rodzicom i proboszczom. 

Największa w naszym powiecie parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej majową komunię przełożyła na 20 września. – Obchody rocznicy komunii nie są obowiązkowe i w tym roku nie będą one organizowane – poinformowali nas przedstawiciele parafii.

W drugiej parafii w Środzie Śląskiej - Podwyższenia Krzyża Świętego - też wstępnie ustalono nowy termin. To 13 września. Tu też rocznice odbywają się w tym samym dniu co komunie. Jak będzie w tym roku? Jeszcze nie zdecydowano.  

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince Średzkiej nowy termin nie został ustalony, bo rodzice - zgodnie z przepisami - nie mogą się spotykać. Jak nas poinformowano komunia, rocznica i bierzmowanie są na tą chwilę odwołane, śluby ograniczane, a chrzciny odbywają się z uwzględnieniem obostrzeń.  

Możliwości spotkania się i ustalenia nowego terminu nie mieli też rodzice z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Ciechowie, św. Mikołaja w Pichorowicach, a także św. Wawrzyńca w Wilkszynie. Tam, gdy dojdzie już do rozmów, będzie rozważny też maj przyszłego roku. – Czekamy na rozwój wydarzeń – informuje kancelaria.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głosce przełożyła komunię na jesień. Dokładniejszy termin nie został jeszcze ustalony. Na konkretne deklaracje odnośnie zgromadzeń i spotkań czekają rodzice pierwszokomunistów z malczyckiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.Jeśli komunia nie odbędzie sie w tym roku, a za rok będą do niej przystępować dwa roczniki, to może być problem z organizacją i ceremonii, i uroczystości rodzinnych – poinformowano nas w kancelarii. [aktualizacja: 23:59, 30 kwietnia] Tymczasem już po opublikowaniu tego artykułu rodzice poinformowali nas o wyznaczeniu daty na 20 września. - Oczywiście jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli na zorganizowanie uroczystości - informuje Pani Monika.

Z maja na 30 sierpnia przełożono komunię w parafii św. Jadwigi w Świdnicy Polskiej. Dzieci rocznicowych w tym roku nie ma. Sierpniową komunię planuje również parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wilczkowie, a rocznica komunii najprawdopodobniej nie będzie obchodzona.

Parafia św. Marcina w Ujeździe Górnym wyznaczyła nowy termin na 13 września. Rocznice komunii odbywają się tam w Boże Ciało, lecz wciąż nie wiadomo jak będzie w tym roku obchodzone to święto. Podobny problem ma też parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach. Rodzice i proboszcz nie podjęli również decyzji odnośnie samej komunii. Proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Piekarach podejmie decyzję o uroczystościach po zapoznaniu się ze stanowiskiem rodziców.  

20 września, gdy sytuacja pozwoli, komunię będą mogły przyjąć dzieci z parafii pw św. Marcina w Świętym. Rocznica komunii jest pod znakiem zapytania, bo tylko czwórka dzieci wzięłaby w niej udział. 20 września to też nowy termin w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gościsławiu. Tam uroczystości komunijne i rocznicowe odbywają się razem.

Decyzję o nieorganizowaniu w tym roku komunii i rocznicy podjęto już w parafii św. Szczepana w Szczepanowie. Komunia na pewno nie odbędzie się też w parafii pw. św. Marcina w Kulinie. Tam do sakramentu przystępują dzieci z dwóch roczników i w tym roku po prostu nie planowano jego przeprowadzenia.

Co istotne i co podkreślali duchowni, nowe terminy Pierwszych Komunii Świętych nie są ostateczne. Czy uda się je zachować zależy wyłącznie od rozwoju sytuacji w kraju, a ta cały czas jest trudna do przewidzenia. 

eska

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA