POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Czy w środę przedszkola i żłobki zostaną otwarte? [aktualizacja]

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Gmina Malczyce

Od 6 maja otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola. Decyzję w tej sprawie podejmie organ prowadzący. 

Wytyczne, odnośnie otwarcia placówek dla najmłodszych, wspólnie z Głównym Instepktorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wprowadzenie dodatkowych procedur zaleca także średzki sanepid. - Na czterech metrach kwadratowych powinna przebywać maksymalnie jedna osoba. Zachowana powinna być także odległość 2 metrów między dziećmi.  Również posiłki powinny być spożywane w mniejszych grupach. Zwracamy także uwagę, aby ograniczyć pracę osób w grupie ryzyka, czyli po 60 roku życia - informuje Anna Wojtasińska-Żygadło, dyrektor średzkiego sanepidu.

Lista zaleceń jest długa. Wiele samorządów podniosło głos, że w tak krótkim czasie nie są w stanie przygotować podległych sobie placówek na otwarcie. Jednym z nich jest między innymi gmina Malczyce

- Ze względu na brak jednoznacznych przepisów, a tym samym możliwości zapewnienia bezpiecznej organizacji pracy z dziećmi w placówkach oświatowych i miejscach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 informujemy, że żłobek publiczny a także przedszkole publiczne w Malczycach nie zostaną 6 maja otwarte.

Swoje stanowisko w sprawie wyraziła także gmina Miękinia. - 6 maja nie zostaną otwarte gminne placówki żłobkowe i przedszkolne. Obecnie, przy współpracy z Samorządowym Centrum Usług Wspólnych oraz dyrektorami placówek opiekuńczych i oświatowych, analizujemy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i pracujemy nad wprowadzeniem rozwiązań dotyczących uruchomienia tych placówek, w reżimie sanitarnym, w późniejszym czasie. Obecnie przede wszystkim badane jest zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, możliwości lokalowe oraz kadrowe przedszkoli i żłobków. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz kadry nauczycielskiej decyzja o rozpoczęciu funkcjonowania placówek musi być podparta wszechstronną oceną sytuacji. Jednocześnie chciałbym Państwa zapewnić, że placówki zostaną otwarte najszybciej, jak to będzie możliwe - informuje Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy.

Również placówki w gminie Udanin będą nadal zamknięte. - Dyrekcja ma uzyskać z PSSE wytyczne, abyśmy mogli podjąć niezbędne działania w tym zakresie. Póki co zbieramy deklaracje rodziców. Na tę chwilę zgłosiła się jedna osoba zainteresowana powrotem dziecka do przedszkola - informuje wójt Wojciech Płaziuk.  

Dziś też (4 maja) w urzędzie w Kostomłotach odbyło się spotkanie wójt Janiny Gawlik z dyrektorami szkół, kierownikami i dyrektorami jednostek organizacyjnych (GOK, GOPS, ZUM i CUW), prezesem ZGK oraz przewodniczącym komisji oświaty, w trakcie którego podjęto wspólną, zgodną decyzję o odroczeniu terminu powrotu dzieci do przedszkoli i żłobków do 15 maja włącznie

Komunikat wydała również dyrekcja Niepublicznego Przedszkola Entliczek w Środzie Śląskiej. - Ze względu na bezpieczeństwo dzieci oraz niewielką liczbę osób zainteresowanych zdecydowaliśmy się nie otwierać przedszkola 11 maja. Zajęcia zostaną wznowione 25 maja - czytamy w ogłoszeniu. 

Jeśli chodzi o gminę Środa Śląska i placówki publiczne, to "oficjalny komunikat pojawi się o godzinie 15." - poinformował nas Krzysztof Peryga, kierownik ZOPO. 

[AKTUALIZACJA, g. 20:18]

- Ze względu na brak możliwości pełnej realizacji wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego (...) oraz z uwagi na brak stanowiska Państwowej Inspekcji Sanitarnej (...) nie ma obecnie możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i innych formach wychowania przedszkolnego, w związku z tym zawieszenie zajęć w tych placówkach będzie kontynuowane, od 6 maja br. do odwołania - czytamy w oświadczeniu urzędu miejskiego w Środzie Śląskiej.

Warto dodać, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony przez rząd do 26 maja

emka

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA