POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Do... pięciu razy sztuka. Inkubator jednak powstanie

Lokalizacja fot.: Google Maps

W trakcie sesji rady miejskiej burmistrz Adam Ruciński przedłożył radnym projekt uchwały uwzględniający powstanie w Środzie Śląskiej inkubatora przedsiębiorczości.

Inkubator ma być miejscem, gdzie nowo powstające mikro i małe przedsiębiorstwa mają znaleźć dogodne warunki do rozwoju, wsparcie lokalowe, organizacyjne i doradcze. Pierwsze podejście gminy do tematu budowy - mimo uzyskania na ten cel niebagatelnej kwoty dotacji w wysokości 6,5 mln złotych - zakończyło się w 2016 roku fiaskiem. Same prace nad projektem technicznym trwały przeszło 1,5 roku. Do tematu powrócono we wrześniu ubiegłego roku w trakcie sesji rady miejskiej. Wniosek burmistrza o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową (WPF) gminy, a co za tym idzie ujęciu w niej budowy inkubatora (ale już w okrojonym zakresie), został wiekszością głosów odrzucony.

Są ważniejsze wydatki, aniżeli utworzenie inkubatora przedsiębiorczości - komentował wówczas radny Paweł Rosenbeiger. Mimo jednoznacznej, negatywnej decyzji radnych burmistrz złożył wniosek o dofinansowanie zadania. Miesiąc później ponownie podjął próbę wprowadzenia stosownych zmian w WPF i... ponownie większość była przeciwna

Do trzeciego głosowania doszło 27 listopada. Wówczas też kilkadziesiąt minut przekonywano radnych o zasadności powstania inwestycji. Mówiono również o planowanych przychodach związanych z wynajmem pomieszczeń, czy z tytułu świadczenia usług doradczych. Określono je na poziomie 258 tysięcy złotych rocznie, przy kosztach na poziomie 527 tys. Ostatecznie przystąpiono do głosowania. Siedmiu radnych było "za" przyjęciem wniosku burmistrza, natomiast ośmiu "przeciw". Wniosek upadł, a burmistrz stwierdził, że otrzymał czerwoną kartkę

W drugiej połowie marca Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca pod względem formalnym i merytorycznym oceniła pozytywnie złożony w ubiegłym roku wniosek gminy na utworzenie inkubatora. Średzki magistrat ma obecnie szansę na otrzymanie 5,254 mln dotacji (koszt realizacji mocno okrojonej względem projektu z 2016 roku inwestycji to 7,7 mln). Kolejny więc raz poddano zasadność powstania inkubatora ocenie, tym razem w trakcie kwietniowej sesji rady miejskiej. Dyskusję rozpoczął Adam Ruciński, który poinformował, że według analizy przygotowanej przez pracowników gminy do 2026 roku z inkubatora może skorzystać nawet 60 firm, co przełożyć się może na wpływy z tytułu podatków w wysokości 600 tys. złotych w przeciągu pięciu lat. - Skala korzyści w tym projekcie jest bardzo duża, ryzyko jest niewielkie. Dlatego uważam, że projekt warty jest realizacji i proszę o merytoryczne podejście - mówił włodarz.

Głos zabrał między innymi radny Paweł Rosenbaiger, który odniósł się do złożenia przez gminę wniosku wbrew woli większości rady. - Wszystko, co państwo zrobiliście, zrobiliście bez legitymacji rady. Nie przyjął pan do wiadomości tego, że na 15 radnych ośmiu było przeciw, siedmiu było za - mówił. - Czy naprawdę jest nam potrzebny ten inkubator w tych czasach? - pytał zgromadzonych.

- Dla mnie budowa inkubatora w tym miejscu to marnotrawienie tej działki. Będzie wykorzystana w jednej trzeciej, czwartej? Cały pozostały teren z tyłu będzie niezagospodarowany - mówił Arkadiusz Gruszczyński. - Ten inkubator w proponowanym, okrojonym kształcie nie spełnia funkcji. Daje tylko biura. Sale konferencyjne? Mogę zadać pytanie: ile pieniędzy zarobił OSiR na swojej sali konferencyjnej, którą ma do wynajmu. Należałoby zapytać dom kultury ile zarabiają na wynajmie sali na konferencje - dodał. Zwrócił także uwagę na lokalnych przedsiębiorców, którzy również wynajmują sale prywatnym firmom. - Mają od razu catering, wszystko w komplecie. To mamy im jeszcze robić konkurencję? Mamy zabijać swoich? Powiedzą bowiem, że prezes w inkubatorze musi się wykazać i dumpinguje ceny wynajmu. Ja się na to nie godzę - mówił. Podkreślił także, że omawiany jest temat wprowadzenia do wieloletniej prognozy finansowej budowy inkubatora, a brakuje w niej innych, ważniejszych z jego punktu widzenia zadań. - Nie ma w niej szkoły, brakuje obwodnicy. A to są dla mnie kluczowe projekty - podkreślił. W podsumowaniu wskazał, że jest przeciwny projektowi w omawianym, bardzo okrojonym kształcie i będzie przeciw. 

Dyskusja trwała jeszcze dłuższą chwilę, po czym przystąpiono do głosowania. Ostatecznie 7 radnych było "za", natomiast sześciu "przeciw". Dwie osoby były nieobecne. Tym samym wprowadzono zadanie do WPF.

emka

30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Do... pięciu razy sztuka. Inkubator jednak powstanie

    2020-05-05 11:55:07

    gość: ~Wizjoner

    Słuszne to i sprawiedliwe. Nareszcie biznes będzie się miał gdzie wykluwać. A jak już się wykluje i dorośnie, staniemy się krainą mlekiem i miodem płynącą.

  • 2020-05-18 06:24:59

    gość: ~Realista

    @~Wizjoner ale mocna wizja

  • 2020-05-18 13:22:11

    gość: ~Wizja

    ciekawe po czym te wizje?

  • 2020-05-19 10:39:22

    gość: ~Zatroskany

    Musi coś mocnego

  • 2020-05-28 21:32:08

    gość: ~referendum

    ostatnio dodany post

    Referendum w tych trudnych czasach jest chyba jednak potrzebne

  • 2020-05-05 12:12:01

    gość: ~Andre

    Takich radnych wybraliśmy, musimy wszyscy pamiętać z imienia i nazwiska tych którzy głosowali za inkubatorem, do nich będę miał pretensje o wyrzucanie w tych trudnych czasach pieniędzy gminnych w błoto.
    Bardzo chciałbym się mylić i liczyć na udaną inwestycję, niestety mamy już jedną kulę u nogi komunikację gminną a ta druga może przeważyć i na tym zakończą się wszystkie inwestycje gminne w najbliższych latach.

  • 2020-05-05 14:47:24

    gość: ~Marian

    @~Andre
    Masz rację> Kogo wybrano radnymi.

  • 2020-05-05 12:15:00

    gość: ~omatko

    inkubator? a moze konkret , popatrzcie na Miekinie , kolejna ogromna inwestycja na 17 ha, tam nie trzeba wylegarni tam sie dzieje

  • 2020-05-05 12:43:39

    gość: ~IwanGelik

    Inkubator jest przydatny w okresach bezrobocia. Albo przy uczelniach z potencjałem. A tych u nas jest....
    Firmy są rozwiązaniem dla ludzi słabo wykształconych, a nie osiągających ambitnych dochodów. Ci w Śródzie są, tylko że oni nic nowego nie wymyślają, tylko kopiują tradycyjne rozwiązania i biznesy. A czeka nas fala zamykania mało dochodowych jednoosobowych firm i przechodzenie na etaty. Kilku już tak zrobiło.
    I wisienka na torcie: urzędnicy będą doradzać przedsiębiorcom.....

  • 2020-05-05 14:21:08

    gość: ~tak to

    wpisanie do WPF nie przesądza że inkubator powstanie, co będzie jak będą wszyscy radni,
    czy nieobecność była "taktyczna" czy "rzeczywista"? czy któryś z radnych głosujących zmienił zdanie? z tego artykułu wynika że gmina będzie musiała wydać na ten projekt ok.2,5 miliona złotych. Dużo, szczególnie w tych trudnych czasach

  • 2020-05-05 14:22:28

    gość: ~yeti

    Oj panie radny Łabatczyk to żeś pan narozrabiał. Ponoć nie wiedziałeś jak to się stało żeś zagłosował za budową inkubatora. Dobre sobie. Ty to masz gest i zapewne samopoczucie dobre. Prezesem i tak nie będziesz. Okazałeś zaufanie szefowi ale swoje straciłeś.

  • 2020-05-05 14:45:16

    gość: ~Marian

    @~yeti
    Urzędnicy będą mieli zabawę i biura a podatnicy bedą płacić za to.

  • 2020-05-05 15:53:14

    gość: ~KL80

    To bardzo zła wiadomość, z kilku powodów: Po pierwsze - mieszkańcy tego nie chcą - po co nam większy ruch, hałas w centrum miasta i przy osiedlu mieszkalnym? Po drugie - nawet przy dofinansowaniu to będzie duże obciążenie dla budżetu, a są pilniejsze sprawy (np.szkoła). Po trzecie - wątpliwe moim zdaniem, żeby istotnie pobudziło to przedsiębiorczość. Po czwarte - ryzyko że będzie on świecił pustkami jest moim zdaniem duże. Po piąte - koszty utrzymania (zarząd, eksploatacja, wyposażenie itp.) to kolejne obciążenie dla gminy. Reasumując - niepotrzebna inwestycja, która będzie generowała koszty, a z której będzie niewiele korzyści.

  • 2020-05-06 00:16:04

    gość: ~gred

    Jaki hałas?? Ktoś chyba myli hałas z lotniskiem. Żadnego hałasu nie będzie, w głowach macie hałas

  • 2020-05-05 16:34:59

    gość: ~Alicja

    Dramat. Czy naprawdę, na trudne czasy, przy zadłużeniu gminy ponad 37,5 miliona (stan na koniec 2019r.) chcemy zafundować sobie coś takiego? Litości!

  • 2020-05-06 00:17:20

    gość: ~alicja

    ale fałsz, gmina nie jest zadłużona jak piszą, wrocław i Brzeg to sa zadłuzone gminy po uszy

  • 2020-05-06 09:12:41

    gość: ~żaden fałsz

    Co mnie obchodzi Wrocław, czy Brzeg? Środa ma długu 37.577.500 zł (stan na 31.12.2019) i powinna sensownie wydawać pieniądze.

  • 2020-05-05 21:05:49

    gość: ~Janek

    Mam nadzieję, że to nigdy nie powstanie.

  • 2020-05-06 08:15:25

    gość: ~EDi

    A ja mam lepszy tytuł "Inkubator niczym bumerang!" :) i malutką sugestię zajmijmy sie tym co już istnieje Centrum NGO (brakuje mi info co w tym temacie) i basenem (możne jakiś remoncik był robiony)

  • 2020-05-06 08:49:46

    gość: ~Guma

    Zobaczą jak słodko mieszka się przy Armacelu, szybko im się odechce pracy w wylęgarni jak parę miesięcy pooddychają aromatyczną gumą.

  • 2020-05-06 21:19:27

    gość: ~Aaaas

    @~Guma
    Armstrong wieczorami od 19 do 21 wypuszcza na miasto toksyczną wypracowaną parę wodną. Jej zapach przypomina smród palonego plastiku. Są też wyziewy koloru żółtawo zielonego. A co wypuszczają w nocy? To jest koszmar! Oczywiscie całe miasto o tym wie i się z tym boryka, ale? Jakoś się żyje, co? Obłuda sanepidu! Dlaczego oni nie zamkną tego truciciela? Dzieci w szkole się uczy o trucicielach a tu jak na patelni generator smrodu w centrum miasta i jest ok! Pełna zgoda!

  • 2020-05-07 08:20:34

    gość: ~obserwator

    @~Aaaas
    O armacelu było na sesji ten rady pierwszy co mówił że nie chce inkubatora o tym wspomniał.No cóż ale nasz burger nic przecież nie może nawet nie spróbuje, by pogadać z firmą i strefą o relokacji zakładu.Tak mu wygodnie a my to musimy wdychać,a jeszcze mówi ze jest procedura środowiskowa dla tego zakładu bo się będzie rozbudowywał i bardziej smrodził.I jak wiecie na pewno mu udzieli zgody jak zwykle.

  • 2020-05-07 21:52:14

    gość: ~Działkowiec

    @~Aaaas
    Oni nawet w dzień to puszczają, nie raz na działka jest aż siwo od tych wyziewów.
    Pomiary się zgadzają bo są robione przez prywatne firmy. Ewentualne kontrole z WIOSiu nie są z zaskoczenia tylko uprzedzone informacją że się odbędą i tak to się toczy.
    Jedyna szansa to reakcja burmistrza ale ona się śmieje bo już nie mieszka koło Armacelu więc po co ma sobie robić wrogów.
    Pozostaje jeszcze ściągnięcie telewizji.

  • 2020-05-07 00:24:13

    gość: ~molo

    to trzeba mieć charakterek żeby przepchać po raz kolejny takie byle co.Widać z kim mamy do czynienia

  • 2020-05-10 14:04:55

    gość: ~Teletubi

    Łajzy skończyć najpierw Hilton przy wiejskiej!(mieszkania socjalne)jeszcze jednego nie skończyli a już następne planują...

  • 2020-05-10 22:12:30

    gość: ~Tobik

    @~Teletubik
    Sam jesteś łajzą nam nie trzeba socjalnych czubku lecz komunalnych a jak masz coś w bańce to się zapytaj ile czaka normalnych w kolejce i wtedy coś napisz normalnego gościu. Nie pozdro Tobik

  • 2020-05-20 10:37:34

    gość: ~Racjonalnie rzecz biorąc

    @~Tobik
    Nie zmienia to faktu że coś z tymi pieniędzmi utopionymi na razie w błocie trzeba zrobić.
    Czy socjane czy komunalne inwestycję trzeba zakończyć ratując nasze gminne pieniądze już tam wsadzone

  • 2020-05-23 18:29:07

    gość: ~Ciekawy

    @~Racjonalnie rzecz biorąc
    Dokładnie tak czekamy na info co się dzieje na budowie

  • 2020-05-14 10:02:40

    gość: ~maruda

    pan Adam Ruciński już raz mocno okroił jeden projekt ( stadion w ciechowie) i jest nie do użytku. myślę że tu bedzie podobnie. nikt nie skorzysta poza osobą która bedzie prezesem inkubatora

  • 2020-05-15 00:08:25

    gość: ~Realista

    Masz rację za pieniądze na inkubator można wybudować blok na minimum 20 mieszkań komunalnych, a sprzedając połowę tej działki nawet na 30. 30 rodzin miałoby swoje mieszkania. No i co roku zamiast dopłacać do jakiejś Sp z o.o też mogłoby powstawać kilka mieszkań - corocznie!