POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Odpowiedzialność za opóźnienie w otwarciu przedszkoli przerzucona na PSSE. "Sprzeciwiam się temu"

PSSE w Środzie Śląskiej fot.: PSSE w Środzie Śląskiej

Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte. Decyzję w tej sprawie podejmuje organ prowadzący, zazwyczaj burmistrz lub wójt. 

30 kwietnia, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił termin możliwego przywrócenia funkcjonowania żłobków i przedszkoli. Mowa była o 6 maja. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy faktycznie placówka zostanie otwarta, miał podjąć organ prowadzący na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia czy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

- Wytyczne dostępne były dzień później, w piątek. Lista jest obszerna, kilkustronicowa. W piątek też (1 maja) zgłosiły się do nas pierwsze placówki w tej sprawie. W międzyczasie wytyczne znalazły się na kilku stronach rządowych. Były ogólnodostępne - komentuje Anna Wojtasińska-Żygadło. - Tymczasem kilka dni później, we wtorek, zapoznałam się z oświadczeniem burmistrza Środy Śląskiej o rzekomym braku stanowiska Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie warunków działania żłobków i placówek przedszkolnych w nowym systemie sanitarnym, bez którego - jak stwierdził - uruchomienie placówek jest niemożliwe. Nie tylko w moim odczuciu, ale też wielu rodziców przerzucił tym samym na PSSE odpowiedzialność za opóźnienie w ich otwarciu. Jak już wspomniałam: wytyczne zostały przekazane, natomiast decyzję o otwarciu nie podejmuje sanepid, a organ prowadzący - dodaje.

Dyrektor średzkiego sanepidu podkreśla przy tym, że pierwsze zapytania ze strony placówek przedszkolnych i żłobka podległych średzkiej gminie wpłynęły do sanepidu w poniedziałek, 4 maja po południu. - Tego samego dnia otrzymały, w trybie pilnym, odpowiedzi - komentuje. 

- To nie czas, nie miejsce, aby przerzucać na siebie odpowiedzialność za określone działania, ewentualnie ich brak. Jesteśmy wszyscy w trudnej sytuacji. Staramy się do niej dostosować. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji nie służy nikomu, a stawia placówkę, której jestem przedstawicielem, w negatywnym świetle. Sprzeciwiam się temu - kończy Anna Wojtasińska-Żygadło.

akme

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Odpowiedzialność za opóźnienie w otwarciu przedszkoli przerzucona na PSSE. "Sprzeciwiam się temu"

    2020-05-07 07:35:38

    gość: ~Rodzic

    To, w końcu, kto jest kłamczuszkiem?

  • 2020-05-07 09:16:49

    gość: ~Hehe

    @~Rodzic
    No przecież wiadomo :-)

  • 2020-05-07 09:17:53

    gość: ~Z powiatu

    Jestam zniesmaczona tym, co czytam. A pani dyrektor to jakaś "gwiazda na firmamencie", że aż musi oświadczenia do prasy dawac? Ludzie, czy wy nie potraficie ze sobą współpracować, nawet w czasie ogromnego kryzysu? Tylko prowadzi Pani jakieś totalne wojenki, które już nas męczą prosze pani! Od początku tej epidemii wiey, ze SANEPID jest mało wydolny i nieprzygotowany do działań, samorządy przejęly odpowiedzialnośc za prawie wszystko, a co niektórzy politykierzy wykorzystują znajomość z panią i robią sobie tani lans na tym, jacy oni zatroskani i pomagający. A pytanie takie mam. Czy wszystkim gminom wysyłąne są tak szybko informacje jak "panom" z powiatu? Dlaczego zaobserwowałam takie zjawisko, ze info u wice leci na fb, sekundy później na emce. A inni też tak szybko dostają informacje od sanepidu? Jak to jest pani dyrektor? I skończcie tą słabą wojenkę medialną, bo to nie przystoi inteligentnym osobom, a chyba tacy jesteście?

  • 2020-05-07 11:18:01

    gość: ~z gminy

    @~Z powiatu
    Wojenkę jak widać prowadzi burmistrz i pewnie gdyby nie to nie byloby odzewu ze strony tej pani. To raz. Dwa: często gmina Miękinia dodaje informacje wcześniej aniżeli gazeta czy starosta. Rozumiem ze przez to ze wysylana jest wiadomosc rowno do wszystkich tyle ze gmina sroda slaska ma wywalone i nie informuje mieszkancow o niczym. Poza tym wystarczy sledzic stronę sanepidu. tam zwykle informacje sa jeszcze szybciej. nie przystoi inteligentnej osobie pisac takich bzdur, a chyba za taka sie uwazasz.

  • 2020-05-07 18:42:59

    gość: ~Prawda

    Info przekazywane są do każdej gminy

  • 2020-05-07 17:25:17

    gość: ~Prawda to

    @~Z powiatu
    Nie wiem jak teraz ale jeszcze niedawno można było zaobserwować ciekawe zjawisko. Tak więc pierwsze publikacje pojawiały się tu (www/FB) a dopiero do minuty po na stronach powiatu. Ciekawe :) powiat przytulił?

  • 2020-05-08 09:08:32

    gość: ~dozpowiatu

    @~Z powiatu
    pani dyrektor pracuje 24 non stop jest dostepna zawsze i widac ze jest kompetentna osoba, jezeli jakis wlodarz nie ma pomysłu na swoje problemy czy zadania niech nie wciaga innych jednostek

  • 2020-05-07 10:10:59

    gość: ~pzu

    Adam jak wściekły pies gryzie wszystko co ma w nazwie powiatowy:)

  • 2020-05-07 10:18:24

    gość: ~Malczyce

    Czy po 24 placówki muszą już byc otwarte, czy wójt/burmistrz w dalszym ciągu może podjąć decyzję że placówki nie zostaną otwarte??

  • 2020-05-20 11:36:56

    gość: ~Marcin

    ostatnio dodany post

    Gdzie można przeczytać informacje średzkiego Sanepidu o korona-wirusie?