POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Sportowcy i kibice czekają na „odmrażanie” sportu

Polonia Środa Śląska wznowiła treningi fot.: eska

Trwa znoszenie ograniczeń nałożonych na obywateli w związku z epidemią koronawirusa. Sportowcy i kibice na pewno pilnie śledzą doniesienia na temat „odmrażania” sportu. 

Pierwszy etap zdejmowania ograniczeń miał miejsce 20 kwietnia. Wówczas zniesiony został ogólny zakaz przemieszczania się. Od tego dnia można było przemieszczać się w celach rekreacyjnych, jak bieganie, spacery, jazda na rowerze. 
Od poniedziałku 4 maja sympatycy sportu mają możliwość korzystania z otwartych obiektów sportowych. Jest to możliwe po spełnieniu kilku warunków. To m.in. maksymalnie 6 osób plus prowadzący na jednym obiekcie, zachowanie dystansu, własny sprzęt treningowy oraz dezynfekcja urządzeń po zajęciach danej grupy.  
 
Powrót treningów
W związku z tym z większości otwartych obiektów sportowych w naszym powiecie zniknęły kartki z informacjami o zakazie wstępu, a niektóre kluby wznowiły treningi. Byliśmy na pierwszym treningu seniorów MLKS Polonia i entuzjazm zawodników był wyraźnie widoczny. 
– To był trudny okres dla zespołu, bo przepracowaliśmy okres przygotowawczy i nie mogliśmy pokazać się kibicom podczas meczów o ligowe punkty. Trener, przez cały ten czas, wysyłał nam treningi, które realizowaliśmy w domu i nasza forma ciągle była w gotowości. Wczoraj wróciliśmy do treningów, które są przeprowadzane zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów. Cieszymy się, że możemy trenować i czekamy na możliwość trenowania w warunków jak przed pandemią oraz rozgrywania meczów dla naszych kibiców – mówi Kamil Liberek, kapitan średzkiej drużyny.
Żeńska drużyna Skarby Polonia też już spotkała się na prawdziwym boisku. – Nastrój w drużynie jest pozytywny. Przez cały okres izolacji staraliśmy się być w kontakcie. Rozmawialiśmy na Messengerze, a raz w tygodniu mieliśmy trening online na Skype'ie. Niecierpliwie czekaliśmy na wznowienie treningów i na tym pierwszym było nas tak dużo, że ćwiczyliśmy w dwóch grupach, na dwóch obiektach – mówi trener kobiet Marcin Filończyk.  
 
Malczyce czekają 
Kluby w gminie Malczyce ze wznowieniem treningów czekają na kolejne rozluźnienia.
W obecnej chwili ani Odra Malczyce ani żaden inny klub z terenu naszej gminy nie wznawia treningów. Z informacji jakie otrzymuję od zarządu klubu wyłania się też obawa czy rozgrywki ligowe w ogóle rozpoczną się zgodnie z agendą jesiennej rundy. To oczywiście nie znaczy, że nic się nie dzieje. Działacze Odry Malczyce stale myślą o rozwoju i poprawie  infrastruktury klubu. W tym właśnie celu złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie między innymi nawodnienia na boisko przy ul. Polnej i aktualnie czekamy na rozstrzygnięcie tego naboru – informuje wójt Malczyc Piotr Frankowski.
 
Co z rozgrywkami ligowymi?
Skoro można już trenować ważną kwestią stało się wznowienie rozgrywek. Decyzje o rozgrywkach na szczeblu krajowym już pozapadały. Ekstraklasa, I i II liga wznowi rozgrywki pomiędzy 29 maja a 6 czerwca. – Planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca – czytamy w komunikacie na stronie PZPN. Związek  poinformował, też że zaległe mecze 1/4 finału Pucharu Polski zostaną rozegrane 27 maja. Po tym dniu zostaną ustalone terminy 1/2 finału i finału.  
Drużyny kobiece, futsalowe, III-ligowe oraz te grające na poziomie lokalnym (IV liga, klasa okręgowa, A, B i C) cały czas pauzują, a co będzie dalej ma okazać się 11 maja.
 
Jaki scenariusz jest najbardziej możliwy? Prezes MLKS Polonia Środa Śląska Mariusz Kargol ocenia: – Z rozmów prowadzonych z władzami DZPN-u wynika, że z dużym prawdopodobieństwem runda wiosenna w niższych ligach, od IV w dół, nie zostanie dokończona. Oznacza to, że aktualne tabele, w naszym przypadku rozgrywki zatrzymały się na piętnastej kolejce, można uznać za końcowe. Będą awanse, lecz nie będzie spadków do niższych lig. Rozwiązanie to zarząd Polonii przyjmuje ze zrozumieniem. – W tym tygodniu wznowiliśmy treningi i widać, że zawodnicy przystąpili do nich z energią i zapałem. Ten „głód” piłki bardzo cieszy. Jeśli nie dokończymy tej rundy to rozpoczniemy przygotowania do nowego sezonu – dodaje Kargol. 
 
Kolejne etapy „odmrażania"
Nie są na razie znane terminy kolejnych etapów "odmrażania" sportu w czasie pandemii. Na pewno w trzecim etapie zostaną przywrócone zajęcia sportowe w salach i halach. Będzie mogło brać w nim udział maksymalnie sześć osób. Będą możliwe też treningi grupowe w sportach zawodowych. Otwarte zostaną także kolejne ośrodki dla olimpijczyków i zawodowców. 
W czwartej części "odmrażania" znów będziemy mogli korzystać z klubów fitness, siłowni, klubów tanecznych itp. Zostanie także umożliwiona organizacja imprez sportowych do 50 osób w przestrzeni otwartej. Ostatni etapem planu będzie powrót do organizacji imprez masowych. Jednak w tej chwili to bardzo odległa przyszłość. 

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA