POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Nie ułatwiaj zadania złodziejowi: chroń swoją działkę

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

Wiosna i ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że ogródki działkowe stały się popularnym miejscem. Policja ma kilka ważnych rad, jak chronić to mienie.

Działka to miejsce, gdzie wielu z nas odpoczywa, ale też pracuje, wykorzystując różnego rodzaju narzędzia i sprzęty. Po dniu spędzonym na działce wracając do miejsca zamieszkania warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia przed kradzieżą.
 
Stosując poniższe zasady nasza działka będzie bezpieczniejsza:
 
• Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Nawet najbardziej wymyślne „skrytki” mogą okazać się nieskuteczne.
 
• Jeśli posiadamy domek na działce, nie zostawiajmy kluczy pod przysłowiową wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki. Zabezpieczmy też furtkę.
 
• Wskazane jest, aby zanotować marki i typy posiadanych urządzeń (radio, telewizor, kosiarka, nożyce, grill, rower, itp.), ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te, które nie posiadają numerów, warto oznaczyć swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
 
Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić zarówno nas, jak i sąsiadów przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
 
Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
 
Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie narzędzi, czy sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
 
• Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiada, by otworzył na krótko okna, wieczorem włączał na jakiś czas światło w domku, czy w miarę możliwości skosił trawę lub zagrabił liście.
 
O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania

eska/mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA