POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Wywozisz śmieci do lasu? Może niedługo zobaczymy twoje zdjęcie

Fot. archiwalne - wysypisko w Malczycach fot.: EMka.news

Zużyte opony, gruz z remontu, zniszczony telewizor... Takie rzeczy można naleźć w lesie. Straż miejska próbuje walczyć z tym za pomocą fotopułapki.

Urządzenie już kiedyś było wykorzystywane przez średzką straż miejską. Teraz znów trafiło w teren. Oczywiście, miejsce jego ustanowienia musi pozostać tajemnicą. Obserwacja przy pomocy fotopułapki trwa kilkanaście tygodni. Urządzenie uaktywnia się podczas ruchu, a zrobione zdjęcie jest przesyłane zdalnie do siedziby straży.

Głównym zdaniem takiego urządzenia jest obserwowanie terenu, na którym pojawiają się śmieci. Często ma to miejsce przy drogach gminnych, drogach do lasów lub w zagajnikach. Niestety jest nas mało i nie możemy być wszędzie. Dlatego korzystamy z fotopułapki. Liczymy, że dzięki niej namierzymy i ukarzemy osoby, które notorycznie śmiecą w niedozwolonych miejscach – mówi Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Strażnicy przyjmują wiele zgłoszeń odnośnie dzikich wysypisk i zaśmiecania miejsc publicznych. Kilkakrotnie w porzucanych śmieciach udało im się znaleźć dokumenty, które pozwoliły namierzyć i ukarać winnego. Najczęstszą karą za taki czyn jest nakaz posprzątania. Czy strażnik nałoży też mandat, to zależy od jego oceny sytacji. Niemniej nasi strażnicy działania takie starają się traktować surowo. 

Główną przyczyną podrzucania śmieci jest poczucie anonimowości. Trzeba mieć  nadzieję, że fotopułapka to przekonanie o anonimowosci i bezkarności zmieni – dodaje Czerwiec. 

[aktualizacja, godz. 10.10]
Odpady wielkogabarytowe i tzw. problematyczne można dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Każda z gmin naszego powiatu ma na swoim terenie taki punkt. Średzki znajdziemy w Krynicznie. Więcej informacji tutaj.

eska

5

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wywozisz śmieci do lasu? Może niedługo zobaczymy twoje zdjęcie

  2020-05-25 09:55:03

  gość: ~Robert

  Jak śmieci są odbierane to nikt nie powinien ich wyrzucać do lasu! W ostateczności podobno może je zawieść do Kryniczna.Należy mieszkańcow o tym informować

 • 2020-05-25 14:35:49

  gość: ~Hermawn

  Gmina Kostomłoty tez ma takie fotołapki i wyłapuje ponoc skutecznie smieciarzy. Brawo

 • 2020-05-26 08:39:27

  gość: ~wyborca

  A co z tymi którzy wożą śmieci do KRYNICZNA I ŁAWĘCIC.

 • 2020-05-27 11:56:40

  gość: ~Żwirek

  Przysłowie odradza wożenie drzewa do lasu. O śmieciach nic nie wspomina

 • 2020-06-04 12:33:09

  gość: ~Agnieszka

  ostatnio dodany post

  I bardzo dobrze, idąc na spacer w rowach,lasach gdzie popadnie leżą śmieci, niech wyrzucają sobie wkoło domostw

REKLAMA


REKLAMA