POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

11-go czerwca nie będzie tradycyjnych procesji

Boże Ciało 2019 fot.: EMka.news

Zbliża się jedno z najważniejszych katolickich świąt – Boże Ciało. Wielu wiernych zastanawia się jak będą wyglądać tegoroczne obchody. My już wiemy.

Kwestię organizacji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyjaśnia dekret z 2 czerwca wydany przez Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego Józefa Kupnego. Zgadnie z nim msze święte w tym dniu będą odbywać się zgodnie ze zwyczajem parafialnym oraz obowiązującymi przepisami prawa. Procesje eucharystyczne będą organizowane po głównej mszy św., na terenie przykościelnym bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych. Arcybiskup przypomniał też o tradycji procesji eucharystycznych przez osiem kolejnych dni, licząc od Bożego Ciała i zachęcił duchownych do jej podtrzymania.  
 
Co to oznacza w praktyce? To, że tegoroczne procesje będą mieć charakter symboliczny. Wierni nie będą przechodzić ulicami miasta, lecz krążyć dookoła swoich świątyń. 
 
Proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, Wiesław Pindel potwierdza obowiązujące ustalenia. – Tegoroczne obchody Bożego Ciała rzeczywiście będą skromniejsz. Po mszy, która rozpocznie się o godz. 12.00, procesja przemaszeruje wokół kościoła. W kościele, jak i na zewnątrz, będziemy przestrzegać obowiązujących zaleceń. O godz. 17.00 rozpocznie się adoracja najświętszego sakramentu – mówi proboszcz i przypomina, że w tym dniu będzie obowiązywał niedzielny rozkład mszy.
 
W drugiej średzkiej parafii, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego też odbędzie się krótka procesja. Zaplanowano ją po mszy o godz. 10.30. Mniejsze parafie jak np. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach też szykują się na takie świętowanie Bożego Ciała.
 
Przypominamy, że od 31 maja w kościołach nie obowiązuje limit osób. Wszyscy wierni muszą jednak zasłaniać usta i nos. Odnośnie wydarzeń plenerowych obowiązuje zasada - maksymalnie 150 uczestników, przy czym każdy musi mieć maseczkę i zachować dystans 2. metrów od innych osób.
 

eska

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 11-go czerwca nie będzie tradycyjnych procesji

  2020-06-05 23:35:29

  gość: ~SzczescBoże

  TV podała,że zaraziło się kilkanaście zakonników Redemptorystów.Widać wirus nie omija nawet księży i zakonników.

 • 2020-06-15 00:25:03

  gość: ~Wierzący

  @~SzczescBoże
  Ci co piszą minusy nie wierzą ,że zakonnicy mogą być zakażeni wirusem.Poczytajcie dobrze katechizm!

 • 2020-06-05 23:51:24

  gość: ~Maria

  Kwarantannie zostało poddanych 136 redemptorystów z 10 domów zakonnych w Braniewie, Bardzie, Głogowie, Kościelisku, Krakowie, Lubaszowej, Tuchowie, dwóch w Warszawie i we Wrocławiu.

  Oprócz tego zamknięto kościoły parafialne w Męcinie, Kaninie, Królowce i Kościelisku, gdzie inni duchowni mieli kontakt z redemptorystami.

 • 2020-06-06 16:29:36

  gość: ~Mieszkaniec Gminy

  A Biskup Świdnicki nie zakazał procesji w parafiach i odbędą się i gdzie tu zakazy odległości zgromadzeń biskup biskupowi nie równy co dekanat to inne zarządzenia a powinno być jedno ustanowione prawo dla wszystkich i gdzie ten Wirus niby.

 • 2020-06-06 22:56:13

  gość: ~zaGRANICĄ

  @~Mieszkaniec Gminy
  Po nabożeństwach w powiecie Pomorze Przednie-Rugia w Niemczech już 350 osób zostało skierowanych na obowiązkową kwarantannę. W Zielone Świątki uczestniczyli oni w czterech mszach w Stralsundzie i Grimmen.

 • 2020-06-11 13:05:31

  gość: ~Jacek

  Najlepsze że pomimo trwającej pandemii do kościoła idą ci starsi najbardziej narażeni i to bez maseczek co najlepsze siedzą w kościele, widać niebo chcą żeby było blizsze

 • 2020-06-19 18:34:58

  gość: ~Szczężśćboże

  ostatnio dodany post

  Katowicki biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski jest zakażony koronawirusem ,a . metropolita abp Wiktor Skworc i arcybiskup senior Damian Zimoń objęci są kwarantanną.

REKLAMA