POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Taki ładunek w porcie w Malczycach nie zdarza się często

Do portu w Malczycach dotarł niezwykły ładunek fot.: eska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Miesiąc temu opuściły niemiecką fabrykę, 14 dni temu Szczecin. Od piątku są w Malczycach i w dwóch konwojach pojadą do Łodzi.

Taki ładunek w porcie w Malczycach nie zdarza się zbyt często. Trzy barki dostarczyły tam w piątek elementy urządzenia TBM, które będzie drążyć w Łodzi tunel średnicowy. Sprzęt zamówiło PKP, w związku z inwestycjami mającymi unowocześnić kolej.

Elementy robią wrażenie. Największa część i "serce" urządzenia - turbina ważyła 256 ton. Pozostałe części od 180 do 240. W piątek sześć zestawów opuściło port. Kolejne sześć wyjedzie niedzielnym konwojem. Oprócz ogromnej wagi, urządzenia będą też szerokie na 8 metrów. Start konwoju zaplanowano na godz. 21.00.

Do realizacji tego przedsięwzięcia przygotowaliśmy się od października 2019 roku. Sprawdziliśmy wszystkie możliwe opcje transportu tych elementów, bo z powodu rozmiaru i masy nie mogły one zwyczajnie pojechać do Łodzi drogami. Kiedy już wszystkie możliwe warianty odpadły – drogami do Wrocławia, do Płocka, Wartą do portu w Poznaniu, odkryliśmy Malczyce – mówi Kamil Trubiłowicz właściciel firmy Cardan Logistics, która zajęła się transportem tych elementów.  

Kolejnym wyzwaniem była Odra. – Poziom Odry był i jest bardzo niski, niemniej na prośbę inwestora woda została spiętrzona i wypuszczana stopniowo, tak aby barki mogły dotrzeć do celu. Udało się pokonać Odrę, utrudnienia w Głogowie i goniący nas czas – dodaje Trubiłowicz.  

Urządzenie, które powstanie po złożeniu wszystkich elementów będzie ważyć 1300 ton. 

Korzystając z okazji przypominamy, o niepozostawianie w niedzielę samochodów na trasie przejazdu II konwoju tj. na docinku - port, ul. Portowa, ul. Mickiewicza, ul. 1-go maja aż do DK 94.

Piątkowy konwój wyglądał tak:

 

eska

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Taki ładunek w porcie w Malczycach nie zdarza się często

  2020-06-14 23:34:59

  gość: ~ghost

  Mały błąd w tekście to jest TBM a nie TMB

 • 2020-06-15 08:37:54

  gość: ~Górnik

  ostatnio dodany post

  Trzeba było poczekać na resztę części i zrobić przewiert pod Odrą. Byłaby jakaś korzyść.

REKLAMA


REKLAMA