POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Czy poziom współpracy urzędu miejskiego ze średzkim starostwem sięgnął już bruku?

Zrzut ekranu fot.: UM

15 czerwca na portalu społecznościowym, na oficjalnej stronie urzędu miejskiego, ukazał się post "Starosta ociąga się z naprawą kładki Na Polance". 

Sprawa dotyczy kładki pieszo-rowerowej usytuowanej na korycie rzeki Średzka Woda w Środzie Śląskiej, na wysokości ul. Na Polance. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, z jednej strony wyrwana została choćby poręcz. Według urzędu miejskiego właścicielem działki, na której jest ona usytuowana, jest Skarb Państwa, a podmiotem nią władającym starosta. Wobec powyższego 3 czerwca burmistrz skierował do powiatu prośbę o podjęcie działań zabezpieczających i naprawczych. Kilka dni później, 15 czerwca, na oficjalnym profilu gminy na Facebooku zamieszczono artykuł zatytułowany "Starosta ociąga się z naprawą kładki Na Polance", w którym wskazuje odpowiedzialnego za obiekt, a zatem i naprawę, podmiot.

W świetle obowiązujących przepisów prawa cywilnego to Starosta Średzki odpowiada za stan techniczny kładki pieszo-rowerowej na cieku wodnym jakim jest Średzka Woda, gdyż dotyczy to budowli usytuowanej na działce Skarbu Państwa w imieniu której działa Starosta Średzki. Wszelkie prace związane naprawa i remontem kładki pieszo-rowerowej na rzece Średzka Woda powinien wykonać lub zlecić Starosta Średzki - zgodnie z prawem i zadaniami Skarbu Państwa - brzmi fragment artykułu. 

- Jestem zaskoczony takim sposobem załatwiania sprawy, poprzez media społecznościowe. Tak po prostu się nie robi, to absurd. Pismo wpłynęło kilka dni temu, chwilę potem jestem personalnie atakowany. Zupełnie bezpodstawnie. Nie pozostaje nic innego, jak w tej samej formie się bronić - komentuje starosta Krzysztof Szałankiewicz. 

Otrzymaliśmy zatem oficjalne stanowisko powiatu w przedmiotowej sprawie. Wynika z niego, że kładka jest samowolą budowalną, niegdzie nie zaewidencjonowaną. - Utrzymanie wspomnianej kładki nie leży w gestii starosty średzkiego i nieprawdą jest, że starosta jest właścicielem kładki oraz ociąga się z jej naprawą. Starosta średzki, jako podmiot władający gruntem pod ciekiem Średzka Woda, zobowiązany jest do  trzymania i konserwacji urządzeń wodnych. Natomiast kładka nie stanowi urządzenia wodnego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Wodne i w związku z tym starosta nie jest podmiotem odpowiedzialnym za jej należyte utrzymanie  - czytamy w piśmie. Wskazane w nim jest również, że burmistrz celowo wprowadził mieszkańców w błąd przerzucając odpowiedzialność za stan kładki na inny podmiot. 

- Przedmiotowa kładka jest zakończeniem ul. Na Polance, będącej działką gminną. Tym samym kładka ta służy jako droga komunikacyjna dla mieszkańców Środy Śląskiej, zwłaszcza z części północnej miasta. W takiej sytuacji mamy do czynienia z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmującym także sprawy gminnych dróg, ulic i mostów oraz sprawy bezpieczeństwa obywateli co należy do zadań własnych Gminy - brzmi odpowiedź powiatu. - Tym samym do dbałości o stan techniczny kładki zobowiązana jest Gmina Środa Śląska. W tym miejscu wskazane są przepisy prawne oraz stosowne wyroki sądów.

Ponadto przypominamy, że w 2007 roku ówczesny burmistrz Środy Śląskiej Bogusław Krasucki dokonał remontu wspomnianej kładki za niemal 38 tys. zł. Również obecny włodarz miasta w styczniu br. zabezpieczył wspomnianą kładkę, o czym szeroko informował na portalach internetowych - informują urzędnicy ze starostwa powiatowego. 

Powiat nie odżegnuje się jednak od tematu. Zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Środzie Śląskiej z wnioskiem o dokonanie kontroli stanu technicznego kładki. Po jej przeprowadzaniu inspektor nadzoru wyda decyzję administracyjną wskazującą podmiot odpowiedzialny za stan kładki i jej naprawę.

To nie pierwszy raz, gdy na linii urząd miejski - instytucja publiczna iskrzy, a tematy urzędowe nagłaśniane są poprzez media społecznosciowe lub płatne publikacje prasowe. Na początku maja gmina próbowała przerzucić odpowiedzialność za opóźnienie w otwarciu przedszkoli na średzki sanepid. Wcześniej  zaczęła medialną batalię z Wodami Polskimi odnośnie remontu drogi Brodno-Szczepanów. Nie najlepiej układa się również współpraca na linii ratusz - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W opublikowanych po naszej interwencji w BIP  sprawozdaniach burmistrza z działalności między sesjami ponad roczne opóźnienie w powstaniu projektu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej i DK94 uzasadnia opieszałością w działaniach GDDKiA oraz Wód Polskich.

emka

17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czy poziom współpracy urzędu miejskiego ze średzkim starostwem sięgnął już bruku?

  2020-06-16 16:00:58

  gość: ~cdn

  Tak, sięgnął już dawno bruku w chwili sprzedaży szpitala i budowy cka.

 • 2020-06-16 21:50:07

  gość: ~Felek

  @~cdn
  kazdy inny jak andzej

 • 2020-06-22 21:31:47

  gość: ~Podatnik

  @~cdn
  TV podała ,że szpitale powiatowe są zadłużone na 15 mld zł.Dobrze ,że nie mamy szpitala bo jakbyś dług spłacili.Z czego.

 • 2020-06-16 17:10:49

  gość: ~Mati

  Ja mam propozycję dla Pana Burmistrza znajdź sobie babę A siedzisz po nocach w Gminie chłopie babę szukaj

 • 2020-06-16 17:52:34

  gość: ~Maria

  @~Mati
  Co to za tytuł prasowy.Samorząd jest rzeczą mieszkańców!

 • 2020-06-16 17:54:15

  gość: ~Marian

  @~Maria
  A znowu ten sam temat szpitala.Pytajcie jeszcze raz ówczesnego starostę i jego zastępcę.

 • 2020-06-16 22:06:24

  gość: ~Mati

  @~Maria
  maria a to ty co robisz zdjęcia parownikom i wysyłasz wiadomo komu ?

 • 2020-06-17 14:13:56

  gość: ~Maria

  @~Mati
  Co Ty pleciesz o zdjęciach.Jeżeli wszyscy autorzy będą podawać swoje nazwisko ,łącznie z Tobą, to ja też podam.Na razie wszyscy ....

 • 2020-06-18 23:38:28

  gość: ~Jarek

  @~Mati
  A skąd Ty to wiesz? Czy ktoś ci to powiedział? Napisz !

 • 2020-06-17 08:05:49

  gość: ~Kati

  @~Mati
  a może chłopa?

 • 2020-06-17 07:20:57

  gość: ~Zainteresowany

  Ale o co chodzi? Komentarze mają się nijak do artykułu, a wypowiedzi zawarte w artykule do obowiązujących przepisów. Słowem - bełkot

 • 2020-06-17 21:19:38

  gość: ~Marian

  @~Zainteresowany
  Chodzi o to ,żeby w Polsce samorządy poddać dobrej zmianie.

 • 2020-06-18 10:22:46

  gość: ~Marian

  @~Marian
  Czy Redakcja tylko na podstawie jednego mostka wnioskuje ,że współpraca doszła tak nisko ,czy też może zna inne fakty ,których czytelnikom nie podaje.

 • 2020-06-17 08:09:36

  gość: ~dobre rady są nic nie warte1

  @~Mati no cóż nie każdy musi postępować tak samo jak wice-starosta (łamać przysięgę). Jak widać burmistrz ma zasady w przeciwieństwie do vice.

 • 2020-06-17 09:09:36

  gość: ~Sylwia

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-06-18 20:57:51

  gość: ~Z miasta ŚŚ

  Jaka gazeta, takie tytuły i takie wnioski... A co do wicestarosty i burmistrza, to są siebie warci. Tylko ten biedny chłopina z Lenartowic, czy skąd on tam jest - starosta obecny, dal się wciągnąć w tę grę.

 • 2020-06-19 09:50:11

  gość: ~Egon

  Polacy lubią wojenki. Zwłaszcza takie w ktorych się nic nie osiągnie i się polegnie. Będzie potem martyrologia i stawianie pomników. Ludzie inteligentni powinni się umieć dogadać. Podobno niektórzy nawet kończą studia...Coż, po co? Bycie magistrem czegoś tam nie zwalnia z myślenia w innych dziedzinach. Skoro władza się nie umie ze sobą dogadać to o czym tu mowić, Polacy...

 • 2020-06-23 23:22:35

  gość: ~SzczęśćBoże

  ostatnio dodany post

  Ewangelia św. Mateusza 7:15
  Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!

REKLAMA


REKLAMA