POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Osiem obrazów w kościele w Kostomłotach odzyska dawny blask

Do renowacji pozostaną jeszcze 4 obrazy fot.: mpr

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach otrzymała 50 tys. zł dofinansowania na konserwację i restaurację ośmiu obrazów Drogi Krzyżowej w swoim kościele.

8 czerwca proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach Rafał Kupczak podpisał stosowną umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Zgodnie z nią osiem obrazów stacji Drogi Krzyżowej wraz z ramami odzyska dawny blask. Co z kolei zwiększy atrakcyjność kościoła w Kostomłotach oraz jego wartość kulturową i historyczną.

Odnowa obrazów będzie kosztować 53.136 zł, 50 tys. z tej kwoty zostanie pokryte z dotacji urzędu marszałkowskiego. Realizacja zadania możliwa jest dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020,  Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”. 

Ksiądz Rafał Kupczak podkreśla, że przedmiotowa inicjatywa przywróci obrazom ich dawną świetność i wpłynie na poprawę ich walorów technicznych i estetycznych. – Środki pozyskane na ten cel umożliwią dokonanie prac konserwatorskich aż ośmiu elementów Drogi Krzyżowej. Dwie stacje już zostały poddane pracom konserwatorskim dzięki dotacji z budżetu gminy Kostomłoty na rok 2020. Pozostaną zatem jeszcze cztery obrazy, które sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach będzie poddawać zabiegowi konserwacji i renowacji –  informuje duchowny.   

 

 

 

MPR/eska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Osiem obrazów w kościele w Kostomłotach odzyska dawny blask

    2020-06-19 18:38:46

    gość: ~SZczescBoże

    ostatnio dodany post

    Katowicki biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski jest zakażony koronawirusem ,a . metropolita abp Wiktor Skworc i arcybiskup senior Damian Zimoń objęci są kwarantanną.

REKLAMA


REKLAMA