POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Wójt: "Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie. Nałożona korekta finansowa"

Piotr Frankowski fot.: emka

Poniżej oświadczenie wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego.

Szanowni Państwo,

Rok 2020 zapowiada się jako bardzo trudny dla gminy Malczyce, pod wieloma względami. Fakt ten jest oczywisty kiedy jest to podyktowane czynnikami obiektywnymi, ale kiedy te trudności mnożone są przez osoby, dla których priorytetem powinna być ochrona interesów gminy i jej mieszkańców, to przestaje być już tak zrozumiałe. Chciałbym podzielić się z Państwem pewnymi informacjami, abyście mieli świadomość, że często niemożność realizacji niektórych zadań, co jest bardzo przykre, wynika ze szkodliwej działalności, ludzi którzy mają wspólnie ze mną działać dla dobra naszej gminy, a nie  niekompetencji pracowników Urzędu Gminy czy mojej niechęci. Doskonale rozumiem, że działania opozycyjne są bardzo ważne, ale wtedy gdy są konstruktywne, a nie złośliwe, destrukcyjne, niszczące również te dobre inicjatywy, których inicjatorem jest wójt. W ostatnim okresie grupa radnych upodobała sobie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Malczyce, krytykując wszystko co się tam dzieje, łącznie ze złożeniem na mnie, jako wójta, donosu na prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, czym była już radna Jadwiga Forenc chwaliła się na łamach portalu TV3 (wroclaw.tvp.pl/42075864/problemy-gminy-malczyce-badaja-prokuratura-cba-i-policja).

Szczególnie w swojej krytyce „opozycja” upodobała sobie historyczną inwestycję związaną z przebudową oczyszczalni ścieków w Malczycach, czym w konsekwencji doprowadzili do straty finansowej około 700 tys zł z budżetu gminy.

W dniu 29.05.2020 r. został zatwierdzony przez Instytucję Zarządzającą RPO WD 2014-2020 wniosek o płatność końcową związaną z realizacją zamówienia pn. „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz remont stacji uzdatniania wody w Malczycach, Mazurowicach, Wilczkowie oraz Dębicach” skorygowaną o 10% faktycznych wydatków kwalifikowanych wynikających z realizacji Umowy nr 7/08/2017 z dnia 18.08.2017 r. Instytucja Zarządzająca RPO WD dokonała potrącenia należności głównej w wys. 607.310,96 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych na kwotę 81.192,00 zł, w sumie pozbawiając gminę Malczyce 688 tysięcy złotych dofinansowania.

Gmina Malczyce już w 2017 roku rozpoczęła starania o przebudowę oczyszczalni ścieków, ponieważ nasza oczyszczalnia nie spełniała wymogów i parametrów oczyszczania oraz była za mała. Na tę inwestycję gmina pozyskała imponujące dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego i przystąpiliśmy do realizacji strategicznej inwestycji wartej prawie 12 mln PLN.  Największym sukcesem Urzędu była właśnie wielkość dofinansowania, po ostatecznych rozliczeniach, związanych również z odliczeniem podatku VAT gmina miała odzyskać prawie 11 mln PLN. I niestety w tym momencie zaczęły się problemy ze strony naszych własnych radnych z klubu „Razem dla Gminy Malczyce”.  Przy tak dużej inwestycji nie da się ustrzec drobnych błędów, które oczywiście na bieżąco były korygowane, aby nie burzyły zamierzonego celu. W przypadku radnych „Razem dla Gminy Malczyce” każdy nasz błąd był piętnowany skargami i donosami, które skutkowały kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego oraz w rezultacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, czym radna Leokadia Gancarz chwali się na łamach portalu TVP3 (wroclaw.tvp.pl/41419466/cba-kontroluje-oczyszczalnie-w-malczycach), sprawa trafiła też do innych mediów.

„Radna Leokadia Gancarz podkreśla, że o zrzucie ścieków do Odry dowiedziała się przypadkiem, gdy mieszkańcy interweniowali u jednego z radnych. – Nasza wiedza o dalszych działaniach w tej kwestii w całości pochodziła od instytucji zewnętrznych, do których zwracaliśmy się z prośbami o udostępnianie informacji publicznych – mówi i dodaje, że nikt z urzędu nie informował w żaden sposób malczyckiej Rady Gminy o tych nieprawidłowościach” – jak informowała radna w mediach.

Staraliśmy się jeszcze w 2018 roku powstrzymać naszych radnych przed tą działalnością zwracając się do nich, kiedy publicznie atakowali własną gminę wpisami na facebooku prośbą o zaprzestanie tych szkodliwych dla Gminy Malczyce działań.

W konsekwencji, w związku  z kontrolą realizowaną przez Departament Funduszy Europejskich projektu – rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz stacji uzdatniania wody w oparciu o protokół kontroli Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostaliśmy ukarani korektą finansową w początkowej wielkości 25% kosztów inwestycji tj. 1 mln 875 tys zł. Jednakże  po wyjaśnieniach jakich dokonaliśmy uniknęliśmy tak wysokiej kary.

Ostateczne potracenia dofinansowania to kwota znacząca dla budżetu. Te pieniądze, były nam bardzo potrzebne. Staramy się aby środki jakimi dysponujemy były efektywnie wydawane i bardzo starannie planujemy ich udział w kolejnych inwestycjach. Niestety w tym momencie wręcz niemożliwe w najbliższym czasie staje się realizowanie inwestycji, które miały służyć naszym mieszkańcom. Mam tu na myśli między innymi nowy ośrodek zdrowia czy remizę strażacką z salą zabaw dla mieszkańców Malczyc. Niestety oprócz tych bezpośrednio odczuwalnych skutków dla mieszkańców są jeszcze inne związane z budżetem gminy, który uszczuplony o takie środki zaburza wskaźniki ekonomiczne wpływające na płynność finansową całej Gminy. Pod wielkim znakiem zapytania znajdują się obecnie inne inwestycje. Niepokojące są też informacje, że to nie koniec donosów złożonych na działalność wójta gminy Malczyce przez radnych Klubu Radnych Razem dla Gminy Malczyce i możemy spodziewać się wkrótce kolejnych doniesień, być może skutkujących podobnymi konsekwencjami.

Wójt Gminy Malczyce
Piotr Frankowski

ogłoszenie płatne

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wójt: "Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie. Nałożona korekta finansowa"

  2020-06-18 10:25:40

  gość: ~Marcin

  Należy samorządy podać "dobrej zmianie". Jak wszystko będzie w jednych rękach to dopiero będzie dobrze.

 • 2020-06-18 10:35:50

  gość: ~sasiad

  czy jeśli było by wszystko prawidłowo to nałożona była by "korekta finansowa" (cokolwiek by to miało znaczyć).
  brak współpracy jest z każdej ze stron - wiec obarczanie siebie na wzajem nie ma sensu.

 • 2020-06-18 17:02:00

  gość: ~Prawdziwy

  To przestań wszystko ustawiać oszuście. Przestargi publiczne. Znajomości wśród złodziei i foremnych gangusow.

 • 2020-06-18 19:57:55

  gość: ~kumaty

  Lodzia z Mariolką gotowe są zrujnować gminę, żeby z tych ruin coś wyciągnąć dla siebie.

 • 2020-06-18 20:05:42

  gość: ~Marek

  @~kumaty
  Czyli nic się nie zmieni

 • 2020-06-18 20:25:18

  gość: ~Arek

  @~kumaty
  hmmm... póki co to ja widze, ze najwięcej z tej gminy to wojt wyciąga. Piękny dom, dwa nowe samochody, nowe mieszkanie. To sie nazywa dojenie gminy.

 • 2020-06-18 20:28:32

  gość: ~Mce

  co to za biadolenie? Kowal zawinił, a cygana powiesili. Wojcie zarabiasz 10 tysi miesięcznie i przez teoje błędy teraz zapłacą wszyscy. A radni od tego są zeby wójta kontrolować.

 • 2020-06-18 20:30:21

  gość: ~Ala

  a kto poniesie odpowiedzialność za dach na ośrodku kultury??? Podobno prawie pół miliona ma kolejny remont kosztować!! To dopiero gospodarność wójta!

 • 2020-06-18 21:14:22

  gość: ~Franek

  To wojt to pajac z po. Dorobkiewicz pie...

 • 2020-06-19 08:40:26

  gość: ~Adam

  "Czajka " bis? Winny ten,kto zaalarmował. Nie do uwierzenia. Malczyce na to nie zasługują, naprawdę. Ten pan, hmmm.

 • 2020-06-19 12:54:04

  gość: ~Mieszkaniec

  kiedy zwala kominy cukrowe które odstraszają tak bogatą Gminę

 • 2020-06-19 18:16:07

  gość: ~Ksiek

  @~Mieszkaniec sam sobie komin zwal co ma piernik do wiatraka

 • 2020-06-19 18:34:16

  gość: ~nietutejszy

  @~Mieszkaniec
  Kominy stoją nie bez przyczyny. Jak popatrzysz co na nich jest, to zrozumiesz do czego służą. Właściciel ma z tego niezłą kasę a ty zasięg w komórce. Nadto, kominy to relikt minionej chwały Malczyc. Wy tak się tam żrecie, że nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się do was pchał. Sami do siebie nie macie zaufania. To powód, dla którego wybraliście sobie wójta znikąd. Teraz przestał się podobać. Jak każdy przed nim.

 • 2020-06-20 19:16:45

  gość: ~giordano

  @~nietutejszy W punkt...

 • 2020-06-21 11:41:53

  gość: ~Z Malczyc

  @~nietutejszy
  ale co to znaczy "żrecie"? Jak nie jesteś z tej gminy to nie podnoś czoła. Mieszkańcy wybrali kretacza i cwaniaka, to niech teraz nie narzekają. Co chcieli to mają. A osobiście dodam, że trzeba jedno przyznać. To jest NAJGORSZY WÓJT W HISTORII TEJ GMINY! kazdy mial wady, ale ten przeszedł wszystko. To za jego rządów nastało jątrzenie, donosił na radnych, zadał się z koleżkami, spor z policją. Doprowadza gmine do ruiny według zasady DZIEL I RZĄDŹ. Podzielił skutecznie mieszkańców i rządzi sam,nie patrzy na skutki.

 • 2020-06-21 13:43:21

  gość: ~nietutejszy

  @~Z Malczyc
  Ta... Otóż nie będąc z Malczyc, całkiem swobodnie chodzę z wysoko podniesionym czołem . Bywam u was rzadko i mogę obserwować, jak się serdecznie nienawidzicie. Kiedy wójt wygrał swoją pierwszą kadencję, pokonał wszystkie doskonale wam znane osoby. Wygrał nie dlatego, że był najlepszy, ale dlatego, że jego konkurencji mieli u większości fatalną opinię. Potrafię to zrozumieć. Jednak nie rozumiem, dlaczego wybraliście go na kolejną kadencję. To nie on was podzielił. On tylko skorzystał z faktu, że jesteście podzieleni

 • 2020-06-22 14:01:20

  gość: ~Mce

  @~nietutejszy
  No niestety widać ze masz niepełną wiedzę. Nikt inny jak właśnie ten na zdjęciu wraz ze swoją "świtą" chodzili i tyłki obrabiali wszystkim konkurentom, ażeby właśnie tą fatalną opinię wyrobić innym. Oj, żebyś ty wiedzial co potrafili wymyślać to byś nie uwierzył. A dziś się śmieją z ludzi i mają ich za głupków. Taka prawda. I dorabiają sie na głupocie tutejszych

 • 2020-06-23 08:29:32

  gość: ~Kozioł

  Tu nigdy nie było dobrego kandydata na wójta. A szkoda. Nie ma kogo wybrać

 • 2020-06-23 10:22:00

  gość: ~nietutejszy

  ostatnio dodany post

  @~Mce
  To, że panowie F chodzą sobie w różne miejsca nie powinno być istotne. Teraz przecież wszyscy wiedzą kim są i jakie kręcą lody. Nie jest to wiedza nowa. Najwyraźniej mają poważną grupę swoich stronników, skoro mogą robić to, co robią. Nie wiem, co oni wymyślają, ale słusznie zakładasz, że nie uwierzyłbym w to, co wymyślają. Pewnym ludziom się najzwyczajniej nie wierzy.

REKLAMA


REKLAMA