POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Przed nami sesje absolutoryjne rad gmin

zdjęcie ilustracyjne fot.: UG Udanin

Koniec miesiąca oznacza posiedzenia rad gmin i powiatu. Przypominamy terminy, główne tematy obrad oraz adresy transmisji on-line.

Tak jak w maju, również czerwcowe sesje odbędą się bez udziału publiczności oraz gości. 

Dla trzech Gmin, których programy sesji już zostały już opublikowane (Środa Śląska, Udanin i Malczyce) będą to sesję absolutoryjne. Tzn. rady gmin ocenią prawidłowość działalności finansowej organu wykonawczego, czyli burmistrza lub wójta. Częścią tej procedury jest też przygotowanie raportu o stanie JST za miniony rok i na jego podstawie podjęcie uchwały o wotum zaufania dla włodarza gminy. W tym roku z powodu pandemii przesunięto termin podjęcia tych uchwał o 60 dni, tj. z 30 czerwca do 29 sierpnia. Niemniej, nasze gminy są gotowe uczynić to już w czerwcu.

28. sesja Rady Miejskiej odbędzie się 24 czerwca (środa) o godz. 13:00, w sali kinowej Domu Kultury w Środzie Śląskiej. Transmisję on-line znajdziemy na lokalnym portalu. 

Dzień później tj. w czwartek 25 czerwca br. o godz. 14.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej odbędzie się 21. sesja rady powiatu. Radni udzielili absolutorium zarządowi powiatu na majowej sesji, stosunkiem głosów: 9 za, 8 wstrzymujących się. Tematem tego posiedzenia będzie realizacja inwestycji i remontów na mieniu powiatowym oraz ocena funkcjonowania Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Typu Socjalizacyjnego w Środzie Śl.. Sesja, ze względu na miejsce i niedostępność urzędowego systemu, będzie transmitowana w lokalnym serwisie. 

Na piątek 26 czerwca sesję zwołał przewodniczący Rady Gminy Udanin. 20. sesja tej kadencji rozpocznie się o godz. 14.00 w sali narad urzędu gminy. Tu również głównym tematem będzie Raport o stanie Gminy oraz absolutorium. Przewodniczący rady informuje również o możliwości wzięcia udziału w debacie nad raportem. Kto chciałby zabrać głos musi złożyć pisemne zgłoszenie, podpisane przez co najmniej 20 osób. Wzór wniosku jest dostępny na stronie www.udanin.pl. Transmisja z obrad również będzie tam dostępna.

We wtorek, 30 czerwca na 18. sesji spotkają się radni Gminy Malczyce. Początek obrad: godz. 15.00, miejsce: sala posiedzeń urzędu gminy. Sesję obejrzymy pod linkiem http://www.malczyce.wroc.pl/sesja-rady-gminy/ 

Co istotne - po raz pierwszy w tej kadencji samorządu ma zastosowanie przepis, który pozwala, aby po nieudzieleniu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta/burmistrza. Ten instrument może spowodować dodatkowe emocje podczas głosowań. 

 

eska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA