POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Pierwsze Komunie. W niektórych parafiach już się odbywają

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

Po raz drugi sprawdziliśmy jak wygląda temat pierwszych komunii w naszym powiecie. Okazuje się, że w niektórych parafia już się odbywają, a w innych będą wkrótce.

Na początku maja, w związku z epidemią koronawirusa, większość parafii przeniosła pierwszy sakrament na jesień, a nawet przyszły rok. Pisaliśmy o tym tutaj. Zniesienie obostrzeń odnośnie organizacji uroczystości kościelnych spowodowało także zmianę tych planów.

W minioną sobotę do komunii przystąpiły dzieci z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej. Była to pierwsza grupa. Druga przyjmie sakrament po wakacjach, 13 września. W tym samym dniu odbędzie się również rocznica.

Największa w naszym powiecie parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej organizuje komunię również w dwóch terminach, lecz trzech grupach. – Część rodziców stwierdziła, że nie chce czekać z komunią na wrzesień, bo nie wiadomo jak wtedy będzie wyglądać sytuacja w kraju. Ja przychyliłem się do ich życzenia i dzieci w naszej parafii pójdą do komunii w dwóch terminach. Dwie grupy 27 czerwca o godz. 9.00 i 12.00, a jedna po wakacjach 20 września - mówi proboszcz Wiesław Pindel. Rocznica nie jest planowana.  

20 czerwca odbyła się pierwsza komunia w parafii św. Wawrzyńca w Wilkszynie. – Komunie już się rozpoczęły i odbywają się w soboty. Na stronie parafii opublikowaliśmy grafik mszy i rodzice wybierają sobie dogodne terminy – informuje proboszcz Zbigniew Bortnik. – Dzieci przystępują do sakramentu w małych, kilkuosobowych grupkach. Komunie będą odbywać się przez cały lipiec, a ostatnia grupa przystąpi do niej w niedzielę 11 października.

W kancelarii parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głosce poinformowano nas, że komunia odbędzie się 12 lipca, a rocznica nie jest planowana.

W dwóch turach: 25 lipca i 13 września do sakramentu przystąpią dzieci z parafii w Ujeździe Górnym. Rocznica komunii odbyła się podczas Bożego Ciała. Również w Boże Ciało odbyła się rocznica komunii w Konarach, pierwszy skarament zaplanowano na 23 sierpnia.

Jednego dnia, 20 września odbędzie się komunia i rocznica komunii w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gościsławiu. –  Rodzice podjęli taką decyzje, a ja się do niej przychyliłem.  Dzieci nie jest zbyt dużo, więc wszystko uda nam się pogodzić – mówi Jacek Stala, proboszcz parafii.

W parafii św. Michała Archanioła w Chomiąży decyzje zostaną podjęte we wrześniu, bo sytuacja dalej jest trudna do przewidzenia.

Zgodnie z dekretem arcybiskupa decyzję o terminie komunii mieli podjąć rodzice i wybrali 4 października. Niemniej jeśli okoliczności będą niesprzyjające to termin  ten może zostać zmieniony. Możliwe jest nawet przełożenie sakramentu na przyszły rok – informuje proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Kostomłotach Rafał Kupczak. Jedna rodzina poprosiła o komunię indywidualną i odbędzie się ona w sierpniu. – Myślę, że taka indywidualna komunia też ma swój urok – dodaje duchowny.

4 października do komunii pójdą również dzieci z parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Ciechowie, a także Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Miękini. W pierwszej z nich nie ma dzieci rocznicowych, w drugiej o rocznicy jeszcze nie rozmawiano.

eska

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pierwsze Komunie. W niektórych parafiach już się odbywają

  2020-06-23 23:11:41

  gość: ~PrasaKłamie

  , że 2 czerwca. 68-letni biskup znalazł się na oddziale ratunkowym w Kaliszu ok. godz. 23. Duchownemu zrobiono badania - z tomografią komputerową mózgu włącznie. Finalnie okazało się, że biskup jest pijany i ma wspomniane 3,44 promila alkoholu we krwi.

 • 2020-06-25 10:03:30

  gość: ~ moja refleksja

  Wielkie przemiany uczynił ten mały, aczkolwiek groźny wirus. W końcu wszyscy zrozumieli co jest ważniejsze: oprawa,strój,prezenty,huczne przyjęcia; czy samo znaczenie przyjęcia ciała Pana
  Jezusa do serca. Ludzie już dawno zatracili zdrowy rozsądek i istotę sakramentów świętych.
  Czas na powrót do korzeni chrześcijaństwa.

 • 2020-06-25 15:32:42

  gość: ~Iga

  @~ moja refleksja
  Dobrze,że księża nie zatracili się w zdrowym rozsądku i istocie sakramentów świętych oraz przestrzeganiu celibatu

 • 2020-06-26 16:42:29

  gość: ~moj

  ostatnio dodany post

  @~Iga Spora dawka manipulacji jest zawarta w twoim wpisie.Trudno jest mi zrozumieć o czym piszesz.

REKLAMA


REKLAMA