POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Dwie organizacje z powiatu z dofinansowaniem konkursu Działaj Lokalnie

Rozstrzygnięto konkurs grantowy "Działaj Lokalnie 2020" fot.: EMka.news

LGD Kraina Łęgów Odrzańskich ogłosiła ostateczne wyniki naboru do programu Działaj Lokalnie. Wśród beneficjentów znalazły się stowarzyszenia z gminy Malczyce i Miękinia.

“Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania “Kraina Łęgów Odrzańskich”. Program wspiera projekty, które zakładają aktywizację lokalnej społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Tegoroczny nabór duży nacisk nakładał na działania zmniejszające negatywne skutki epidemii, poprzez zadania z różnych obszarów życia, jak np. edukacja, sport, zdrowie czy aktywność społeczna.

W konkursie mogły wziąc udział organizacje i grupy nieformalne z 13 gmin (w tym z gminy Malczyce, Miękinia i Środa Śląska), a maksymalnie można było zawnioskować o 6 000 złotych. Złożono 19 wniosków, a do podziału było 55 000 złotych.

Finalnie komisja wybrała 15 projektów. Najwyżej oceniono projekt pt. "Zostań, zobacz co u nas" organizacji z gminy Ścinawa. Na 5. miejscu znalazł się projekt "Aktywne Malczyce, czyli razem w czasie epidemii" z gminy Malczyce, a na 12. "Przeciwdziałanie zmniejszające skutki pandemii COVID-19,przez aktywizację seniorów terenu Gminy" z gminy Miękinia.

4 000 zł, to kwota jaką przyznano Radzie Sołeckiej miejscowości Malczyce, która złożyła wniosek wspólnie ze Stowarzyszeniem Sympatyków Malczyc i Okolic. Głównym założeniem projektu "Aktywne Malczyce, czyli razem w czasie epidemii" jest poprawa zdrowia i estetyki miejscowości poprzez organizację szeregu działań z zakresu turystyki i ochrony środowiska.

- Nasz projekt zakłada organizację kilku akcji, m.in. sprzątanie miejscowości pod hasłem #CzysteMalczyce, coroczna wycieczka rowerowa organizowania przez Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i Okolic, zagospodarowanie skweru przy ul. Portowej, który po usunięciu postumentu pomnika ścieci pustką czy konkurs fotograficzny z motywem przewodnim Malczyc. Dużą nadzieję upatruję w rodzinnej grze terenowej, która może na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń naszej miejscowości. Cały czas znajdujemy się jednak w trudnej sytuacji związanej z występowaniem pandemii, więc nasza praca jest jeszcze trudniejsza, a środki bezpieczeństwa będa musiały zostać zachowane. Nie mniej jesteśmy dobrej myśli - komentuje Paweł Harom, sołtys Malczyc, autor projektu.

3 400 zł trafi do gminy Miękinia, a dokładnie do Stowarzyszenia "Zaborowa Kraina". Projekt "Przeciwdziałanie zmniejszające skutki pandemii COVID-19 przez aktywizację seniorów terenu Gminy" znalazł się na 12. miejscu.

Głównym celem projektu jest zaktywizowanie osób starszych z terenu gminy Miękinia, podczas pandemii koronawirusa, przy pomocy zajęć plastyczno-artystycznych przez Internet. Zostanie nakręconych 16 filmów warsztatowo-plastycznych podczas których od podstaw zostaną przedstawione różne techniki między innymi decoupage, filcowanie na mokro i sucho, malowanie akrylami i akwarelami. Filmy warsztatowe będą udostępnione dla wszystkich chętnych przez Facebooka i YouTube Stowarzyszenia "Zaborowa Kraina" oraz Facebooka Samorządowego Ośrodka Kultury w Miękini i Lokalnej Grupy Działania Kraina Łęgów Odrzańskich. Partnerami projektu jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękinia oraz Miękiński Uniwersytety Trzeciego Wieku - opowiada Beata Pęcherek, członek zarządu Stowarzyszenia "Zaborowa Kraina".

Wśród 19 wniosków znalazł się również projekt z gminy Środa Śląska, jednak wnioskodawca zrezygnował z realizacji zadania po obniżeniu zaplanowanej kwoty dotacji. Lista wszystkich złożonych wniosków wraz z wysokościami dotacji dostępna TUTAJ.

ernie / emka.news

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA