POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Powiat Średzki drugi w województwie i 39 w kraju

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opracowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce  za 2019 rok. Bardzo dobrze wypadł w nim Powiat Średzki.

W najnowszym badaniu wykorzystano te same kryteria oceny, które pojawiły się w dokumencie za rok 2018. Autorzy podkreślają, że to celowe działanie i efekt konsultacji z przedstawicielami samorządów. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Dobra, Konstancin-Jeziorna, Józefów, powiat wrocławski oraz miasto Tychy.

Drugie miejsce wśród dolnośląskich powiatów zajął Powiat Średzki.Ten wynik to ogromna satysfakcja dla naszego powiatu. Zwłaszcza, że w stosunku do roku 2018  przesunęliśmy się do góry o 4 miejsca. To wyróżnienie traktujemy też jako motywację do dalszej, wytężonej pracy i pomimo, że epidemia COWID-19 znacznie uszczupliła nasze dochody, nie zwalniamy tempa inwestycyjnego – komentuje skarbnik powiatu średzkiego Elżbieta Czarnota.

Podczas tworzenia rankingu przyjęto następujące wskaźniki oceny:
W1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem (stymulanta)
W2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem (stymulanta)
W3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem (stymulanta)
W4.  Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenie i pochodne od wynagrodzeń (stymulanta)
W5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem (stymulanta)
W6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem (stymulanta)
W7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących (stymulanta)

Analizie poddano finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów.

mpr

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Powiat Średzki drugi w województwie i 39 w kraju

    2020-07-17 12:26:11

    gość: ~Ala

    A dla kogo ten ranking i na czyje zlecenie? Oj, pani Elu oczko temu misiu już wypadło. Dawno.

  • 2020-07-18 05:36:43

    gość: ~Ola

    @~Ala
    Zanim chlapniesz coś głupiego, sprawdź! Wolisz insynuować. Szukaj roboty w TVP. Na pewno cię przyjmą.

  • 2020-07-18 11:14:15

    gość: ~Waldek

    @~Ala
    tobie to już chyba mozg wypadł o ile coś tam było

  • 2020-07-18 01:09:44

    gość: ~jANINA

    cO TO ZA RAKING.kOMEDIA!

  • 2020-07-18 05:38:57

    gość: ~Alina

    @~jANINA
    Co za znajomość klawiatury. Tragedia!

  • 2020-07-18 12:36:47

    gość: ~Irek

    @~jANINA
    NIE taka komedia. Wszedłem z ciekawości zobaczyć co w Gminie.... Krasucki zostawił gminę na 13 miejscu w kraju. Teraz mamy 178 miejsce... Bez komentarza... M

  • 2020-07-18 15:55:57

    gość: ~bankier

    ja to widzę w inwestycjach ze wasza średzka gmina jest na 3 miejscu w Polsce w miastach powiatowych w Polsce a byla chyba 30 za poprzednika wiec gratuluje wam teraz miejsca na pudle

  • 2020-07-19 22:35:18

    gość: ~hkjjj

    @~bankier
    A ile burmistrz placil za ranking to do dzisiaj nie wiadomo
    pdobno była to droga sprawa

  • 2020-07-20 01:03:20

    gość: ~do hejtera

    radni po sesji mówili ze nikt nic nie płacił a sprawa tych kłamstw pisanych na forum jest w prokuraturze wiec być może forumowi kłamcy już sie spowiadają z tych klamst

  • 2020-07-20 08:27:20

    gość: ~Pop

    @~do hejtera
    Sam burmistrz na sesji mówił że płacił
    szkoda że wydatki gminne sa ukrywane przed mieszkancami

  • 2020-07-20 21:00:01

    gość: ~czytelnik

    @~Pop przytocz co mówił i kiedy bo inaczej siejesz fałsz, jak udowodnisz ze mówił to oddam ci rację, jak nie przytoczysz to jesteś żałosnym kłamca

  • 2020-07-21 07:51:41

    gość: ~Bry

    ostatnio dodany post

    @~czytelnik
    Zajmij ty się robotą albo babe se znajdz bo ci juz na glowe siada

  • 2020-07-20 01:00:47

    gość: ~bankier

    @~Irek ja to widzę w inwestycjach ze wasza średzka gmina jest na 3 miejscu w Polsce w miastach powiatowych w Polsce a była chyba 30 za poprzednika wiec gratuluje wam teraz miejsca na pudle

  • 2020-07-20 12:06:55

    gość: ~Gus

    @~bankier
    Przykładowy wykaz gmin wg dochodu na mieszkańca z danych GUS , gmina Miękinia 248 miejsce, gmina Środa Śląska 682 miejsce. Liczby nie kłamią: https://europarlament.pap.pl/gus-najbogatsza-gmina-w-polsce-jest-kleszczow-najbiedniejsza-zawadzkie

  • 2020-07-20 21:03:18

    gość: ~baśka

    @~Gus no jak tam wroclaw mieszka w lutyni i wilszynie to mają z czego płacić podatki bajonskie a wojt placi na prawo i lewo za zbyteczne etaty w spolce

  • 2020-07-20 22:13:46

    gość: ~PiJar

    @~baśka
    A czym się przyciąga nowych mieszkańców do Środy?
    Ściekami płynącymi przez środek miasta i śmieciami na ulicach?

  • 2020-07-20 13:06:49

    gość: ~Trutututu

    @~bankier
    Tutaj jest 704
    http://www.gminy.pl/Rank/GPGM/Rank_GPGM_WIM.html
    wiec jak w jakims rankingu zajela 3 miejsce to niewielu chętnych było na udział w nim, pewnie ze względu na wysokie wpisowe;)

  • 2020-07-20 17:19:46

    gość: ~taaa

    @~Trutututu
    dane GUS za 2015 rok, poszukaj coś aktualniejszego

  • 2020-07-20 19:38:27

    gość: ~Trutututu

    @~taaa
    Myślisz że stał się cud i gmina strzeliła po 4 latach 700 miejsc w górę ?:)

  • 2020-07-20 17:57:22

    gość: ~Alojzy

    @~Irek
    Ale za to jeśli o etapowanie chodzi nikt naszej gminie nie dorówna. Number 1