POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Sprawdzajmy umiejętności i wiedzę młodych rowerzystów

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

W przeciągu kilku dni dwa raz małoletni rowerzyści doprowadzili do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Średzcy policjanci proszą o ostrożność i apelują do rodziców.  

Tydzień temu 8-letni chłopiec, wyjeżdżając rowerem z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Opel, którym kierowała 56-latka. Dziecko wpadło z rowerem na maskę samochodu. Chociaż chłopiec został zabrany do szpitala na obserwację to na szczęście nic poważniejszego mu się nie stało.

Dwa dni temu doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem małoletniego rowerzysty. Jego przyczyną też było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu samochodowi. 15-latek nie upewnił się co do możliwości wykonania manewru skrętu i zderzył się z Audi. Na szczęście nic poważnego nikomu się nie stało, choć kierująca Audi, próbując ominąć rowerzystę, uderzyła w latarnię.

Średzcy policjanci apelują do rodziców, aby zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci. – Nie sposób oczywiście mieć swoje pociechy stale na oku i chronić je przed wszelkim niebezpieczeństwem. Jednak kiedy nasze dziecko siada na rower i wyjeżdża na drogę publiczną, po której poruszają się inne pojazdy, obowiązkiem dorosłych jest zadbać zarówno o jego umiejętności jazdy jednośladem, jak również znajomość przepisów ruchu drogowego, a przynajmniej tych podstawowych – mówi Marta Stefanowska, oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej.

Rodzice powinni też pamiętać, że fakt posiadania karty rowerowej nie zawsze jest wystarczającym potwierdzeniem wiedzy i umiejętności młodego rowerzysty. Zdobytą przez dziecko wiedzę dotyczącą poruszania się po drodze należy powtarzać, ugruntowywać i ćwiczyć w terenie, w myśl zasady „praktyka czyni mistrza”.

KPP/eska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA