POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Powstanie biblioteka Archidiecezjalna na Ostrowie Tumskim

Biblioteka Archidiecezjalna fot.: pracownia projektowa AQ7

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nowa biblioteka Archidiecezji Wrocławskiej stanie w miejscu dawnego alumnatu. Nowy obiekt będzie rekonstrukcją barokowego budynku z pierwszej połowy XVIII wieku. Całości dopełni rozległy ogród z fontannami.

 Nowy, ale jednak „stary” gmach biblioteki zostanie zbudowany na palcu Katedralnym, nad samą Odrą, na wzgórzu na którym w XVII wieku znajdował się alumnat. Teren, gdzie stanie biblioteka należy do kościoła i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Auli  Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jego wygląd będzie nawiązywał do pierwotnego obiektu. Prace projektowe w dużej mierze opierają się na analizowaniu archiwalnych materiałów, określających wygląd budynku przed jego zniszczeniem w czasie II Wojny Światowej.

  Gmach biblioteki będzie rekonstrukcją stojącego tam niegdyś budynku z pierwszej połowy XIII wieku. Był on wielokrotnie przebudowywany, jednak nowy obiekt będzie postawiony w pierwotnej formie. Będzie miał kształt litery „L” oraz podpiwniczenie i oryginalne, wysokie poddasze – mówi ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej.

 Budynek będzie miał 4 kondygnacje. Oprócz biblioteki przewiduje się tam także stworzenie mediateki oraz czytelni. Zagospodarowany zostanie także teren przylegający do gmachu. Powstanie tam rozległy ogród z licznymi fontannami. Za projekt odpowiada pracownia AQ7.

  Ten projekt nie jest ostateczny i dopracowany. Tymczasem ma jedynie charakter koncepcji – podkreśla ks. Stanisław Jóźwiak   Prace budowlane nowej biblioteki rozpoczną się zgodnie z harmonogramem na jesień, a ich zakończenie planuje się na 2015 rok. Zostanie on wzniesiony ze środków własnych Archidiecezji.

 Do nowej biblioteki trafią zbiory będące w posiadaniu Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powstanie biblioteka Archidiecezjalna na Ostrowie Tumskim

  2012-06-26 13:38:44

  Agnieszka Łozińska/Express-M

  Nowa biblioteka Archidiecezji Wrocławskiej stanie w miejscu dawnego alumnatu. Nowy obiekt będzie rekonstrukcją barokowego budynku z pierwszej połowy XVIII wieku. Całości dopełni rozległy ogród z fontannami.

 • 2012-06-26 20:16:51

  gość: ~mas

  ale to brzydkie. I za czyje to pieniądze?

 • 2012-06-27 19:17:04

  gość: ~leszek

  Jak za czyje? Skoro to archidiecezja, to jeśli dajesz na tacę, to jesteś sponsorem :D

 • 2012-08-16 16:00:01

  gość: ~ja

  ostatnio dodany post

  Idę o zakład, że biblioteka okaże się hotelem, tak jak "akademik" przy ogrodzie botanicznym. Wciąż te same oszustwa
  1

REKLAMA